Przedsiębiorca ma ponad 20 pracowników. Po uzyskaniu zgody związków zawodowych zrezygnował z tworzenia funduszu socjalnego, zmieniając odpowiednio układ zbiorowy. Czy musi wypłacać świadczenie urlopowe?
Nie. Zatrudniający 1 stycznia przynajmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty muszą prowadzić fundusz socjalny. Czyli naliczać na pracowników odpisy, przekazywać je na odrębne konto funduszu i odpowiednio wydatkować według kryteriów socjalnych.Pod pewnymi warunkami mogą jednak uwolnić się od tego obowiązku, zmieniając najczęściej przepisy zakładowe. Tak też było w opisanej sytuacji: firma zmodyfikowała układ zbiorowy, by odstąpić od ustalania funduszu socjalnego. Pracodawców takich (dysponujących 1 stycznia minimum 20 etatami) w ogóle nie dotyczą jednak przepisy o świadczeniach urlopowych. Znaczy to, że nie mają obowiązku wypłaty świadczeń urlopowych w czasie, kiedy nie tworzą funduszu. Owszem, wolno im wprowadzić należności zbliżone do świadczeń urlopowych i dawać pewną sumkę pracownikom wybierającym się na urlop. Nie będą to jednak świadczenia urlopowe podlegające reżimowi tej ustawy.
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.