Firma nie ma obowiązku skrócenia na wniosek pracownika wypowiedzenia poniżej standardów kodeksowych, choćby zatrudniony dużo przez to stracił - stwierdził Sąd Najwyższy.
Okresy wypowiedzenia stałego zatrudnienia wynoszą dwa tygodnie dla zatrudnionego w zakładzie poniżej sześciu miesięcy, miesiąc - przy stażu od sześciu miesięcy do trzech lat, oraz trzy miesiące -przy stażu powyżej trzech lat. Kodeks pracy dopuszcza skrócenie wypowiedzenia maksymalnie do miesiąca w razie redukcji z powodów ekonomicznych albo bankructwa firmy. Zależy to jednak od dobrej woli szefa, który wcale nie musi uwzględnić wniosku pracownika.Czasami pracodawcy wprowadzają w regulacjach wewnętrznych korzystniejsze zasady szybszego rozwiązywania stosunku pracy. Tak zrobiła m.in. kolejowa spółka turystyczna powstała w trakcie prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Zgodnie z obowiązującym w niej układzie zbiorowym tracącym posady z przyczyn ekonomicznych o stażu przynajmniej 10 lat przysługiwało czteromiesięczne wymówienie, a po przepracowaniu 15 lat - sześciomiesięczne.Pracodawca miał ponadto obowiązek skrócenia wypowiedzenia na wniosek zainte...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.