To pracodawca decyduje o wcześniejszym rozstaniu z pracownikiem, nawet z tym, który wybiera się na emeryturę. Ale zatrudniony może z nim negocjować ten termin
-W połowie tego roku pracownica przechodzi na wcześniejszą emeryturę. Z końcem marca 2007 r. złożyła wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Upłynie on 30 czerwca. Chciałaby jednak odejść nieco wcześniej. Czy i w jaki sposób może negocjować z pracodawcą skrócenie okresu wypowiedzenia? Czy może w tej sytuacji lepsze byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Czy w razie odejścia na emeryturę w połowie miesiąca pracownik ma prawo otrzymać jednocześnie część wynagrodzenia i część emerytury za ten miesiąc? A co stanie się z jej nagrodą jubileuszową, do której pracownica nabywa prawo w trakcie wypowiedzenia? -pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.Nawet jeżeli pracownik ma już trzyletni staż w zakładzie, to z pracodawcą może rozstać się wcześniej, niż to wynika z przysługującego mu wypowiedzenia. Ale zależy to od dobrej woli szefa. Zatrudniony ma dwie możliwości. Wolno mu rozwiązać umowę za porozumieniem stron zgodnie z art. 30...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.