fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urlop macierzyński tylko na wniosek

Pracownica jest w ciąży, a przewidywany termin porodu przypada na połowę września. Teraz jest ona na zwolnieniu lekarskim i prawdopodobnie ze względów zdrowotnych pozostanie na nim do rozwiązania. Czy możemy ją zmusić, aby wykorzystała co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem?
Pracodawca nie może zmusić pracownicy, aby wykorzystała część urlopu macierzyńskiego przed porodem. Sposób jego wykorzystania oraz termin, kiedy pracownica z niego skorzysta, zależą tylko od niej oraz od przewidywanej, określonej w zaświadczeniu lekarskim daty porodu.Zgodnie z art. 180 § 1 k. p. pracownicy przysługuje urlop macierzyński wwymiarze18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym porodzie albo28 tygodni, gdy urodzi więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie. Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego również przy pierwszym porodzie.Art. 180 § 3 i 4 k. p. stanowi, że co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą rozwiązania. Wóierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania jeg...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA