Dochody z Rosji opodatkowane w Polsce

Zasady potrącania diet w wypadku wyjazdu na urlop, wymogi niezbędne do uzyskania statusu rosyjskiej rezydencji podatkowej, rozliczanie usług transportowych czy sposób wypełniania nowego załącznika PIT/ZG - to treść pytań, jakie zadawali nasi rodacy pracujący w Rosji.
Czy osoby pracujące w Rosji obowiązuje wypełnianie nowego załącznika PIT/ZG tak samo jak pracujących w Wielkiej Brytanii czy Austrii?Tak. Obowiązek ten wynika z polskich przepisów podatkowych. Każda osoba, która składa rozliczenie swoich zagranicznych dochodów do polskiego fiskusa, musi wypełnić ten druk i dołączyć go do zeznania rocznego PIT-36.Od ponad roku pracuję w Rosji. W tym czasie przyjechałem do Polski na leczenie, które trwało ponad trzy tygodnie. Czy to oznacza, że wróciłem do kraju i powinienem się rozliczyć z PIT z polskim fiskusem?Nie. Art. 3 ust. 2 ustawy o PIT mówi, że za miejsce zamieszkania uznaje się terytorium kraju, na którym podatnik przebywa dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Przepis ten nie wymaga od podatnika, by jego pobyt był nieprzerwany. Oznacza to, że leczenie na terenie Polski nie będzie miało wpływu na ustalenie miejsca stałego pobytu, jeśli zsumowany czas leczenia i innych przerw w pobycie nie spowoduje, że podatnik będzie p...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL