fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Producent nie zapłaci podatku od sprzedaży kwoty mlecznej

Rolnik będący podatnikiem VAT, który odkupi od innego rolnika niewykorzystaną kwotę mleczną, nie zapłaci od tej transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych
[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie w decyzji z 19 lipca 2007 r. (nr 1461/DCi-III/415-1/1/07/TS).[/b]
Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, chciał wiedzieć, czy kupno kwoty mlecznej jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli sprzedający nie zapłacił VAT od tej transakcji (bo jest rolnikiem ryczałtowym, który sprzedaje towary z własnego gospodarstwa korzystając ze zwolnienia z VAT), a kupujący jest wprawdzie podatnikiem VAT, ale nie ma obowiązku podatkowego z tytułu samego nabycia. Transakcja ta nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z 2005 r., nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Z kolei art. 22 ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (DzU z 2004 r., nr 93, poz. 897 ze zm.) pozwala producentowi na sprzedaż przysługującego mu prawa do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części. Ale może je zbyć jedynie na rzecz innego producenta mającego gospodarstwo na terenie tego samego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Co ważne, rolnik może sprzedać tylko niewykorzystaną -wdanym roku kwotowym -indywidualną ilość referencyjną. Umowa sprzedaży powinna być zawarta w formie pisemnej. Żeby była skuteczna, musi zostać jeszcze zatwierdzona (i to w formie decyzji) przez dyrektora oddziału terenowego ARR właściwego miejscowo dla zbywcy kwoty mlecznej.
"W obecnym stanie prawnym, czyli od 1 kwietnia 2005 r., część indywidualnej ilości referencyjnej może zostać oddana w użytkowanie innemu producentowi, a zatem umowa zbycia prawa do indywidualnych ilości referencyjnych, jako umowa niewymieniona wart. 1 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi" -napisał w uzasadnieniu swojej decyzji dyrektor IS w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA