Właściciel, który przeciwstawia się czyjejś próbie wygaszenia znaku towarowego wskutek jego nieużywania, nie może się ograniczyć do przedstawienia Kolegium Orzekającemu Urzędu Patentowego jako dowodu korzystania ze znaku licencji udzielonej innej firmie.
Przedsiębiorstwo farmaceutyczno-kosmetyczne Oceanic z Sopotu wystąpiło przeciwko hamburskiemu Beiersdorf AG o stwierdzenie wygaśnięcia prawa z międzynarodowej rejestracji słownego znaku towarowego Eucerin. Nazwę tę noszą kosmetyki antyalergiczne, od żeli do opalania po kremy do stóp. Oceanic chciał wygaszenia znaku w klasie 3 (mydła, płyny pielęgnacyjne) i w klasie 5 (farmaceutyki, kosmetyki do celóKolegium Orzekające 25 kwietnia nie uznało interesu prawnego sopockiej firmy i oddaliło wniosek dotyczący klasy 3. Stwierdziło natomiast wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy Eucerin w części dotyczącej klasy 5. Ta druga decyzja uzasadniona została niewykazaniem przez firmę hamburską używania znaku w nieprzerwanym okresie pięciu lat przed wpłynięciem wniosku - przedstawiła bowiem tylko umowy licencyjne. Znak obroniłby się, gdyby Beiersdorf zaprezentował mocne dowody używania znaku, zwłaszcza produkcję licencyjnego towaru i jego sprzedaż (sygn. 456/05)....
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.