Samochód od ojca

Czy wydatki poniesione w związku z nieodpłatnym używaniem samochodu ciężarowego będącego własnością ojca (paliwo, parkowanie, remonty) są kosztem firmy?
Ale tylko w granicach limitu kilometrówki. Co prawda nieodpłatne używanie cudzego samochodu skutkuje powstaniem po stronie przedsiębiorcy przychodu, ale przychód ten jest w tym wypadku zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 updof. Przepis ten dotyczy wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Nie oznacza to jednak, że wydatków związanych z eksploatacją auta nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Nakłady na używany samochód nie są w żaden sposób związane z przychodem z tytułu otrzymania bezpłatnego świadczenia. Potwierdzają to wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 28 marca 2007 r. (USIA/415-7/2007).
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL