fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Krystianie – Andrzej Bielawski

Autor wystawy dedykowanej Krystianie Robb-Narbutt to Andrzej Bielawski. Ich przyjaźń trwała około 40 lat
Obydwoje opowiadali się przeciwko komunistycznym władzom, za narodową klęskę uważając wprowadzenie stanu wojennego. Dlatego Bielawski otwarcie pokazu wyznaczył na 13 grudnia.
Jednak nie chodzi tu o politykę, lecz o osobowość Krystiany. Pisała wiersze, rysowała-malowała, kreowała otoczenie i dopasowywała do swej wyobraźni otaczające ją przedmioty. Efekt? Mieszkanie jak jedna wielka instalacja – co widać na fotosach Bielawskiego.
[wyimek] [link=http://blog.rp.pl/zkulturanaty/2010/09/03/z-kultura-na-ty/]Z Kulturą na Ty! - poleć swoje wydarzenie kulturalne[/link][/wyimek]
17 czarno-białych zdjęć przedstawia wnętrza mieszkalne kogoś, kto źle się czuł w przestrzennym luzie. Dla Krystiany Robb-Narbutt każdy skrawek gołej ściany stanowił wyzwanie. Instynktownie nie znosiła pustki. Przestrzeń wokół niej miała charakter kreacji i odzwierciedlała jej wnętrze. Kiedy zmarła, mieszkanie także straciło siły witalne.
Śmierć zastała ją przy pracy nad tryptykiem, którego dwa zrealizowane w całości „skrzydła” zobaczymy w Atelier – bez środkowej, niedokończonej części. Nowotwór zaatakował autorkę w tempie niepozwalającym na planowanie działań.
– To był dla mnie wstrząs, z którym nie umiałem sobie poradzić – wyznał mi Andrzej Bielawski. – Chciałem uwiecznić to, co zostało po Krystianie. Przede wszystkim dla siebie, także dla innych. Moje zdjęcia można nazwać dokumentacją, lecz i rozrachunkiem z jej śmiercią. To takie przyjacielskie towarzyszenie osobie, która odeszła. Chciałbym opowiedzieć, jak żyła Krystiana i jaką magiczną aurę wytwarzała wokół siebie.
Artystka zmarła cztery lata temu. Kilka tygodni potem Bielawski obfotografował wnętrze jej mieszkania i pracowni. Bezcenna zapobiegliwość.
[ramka][b]Andrzej Bielawski „Krystianie”[/b], Galeria Fundacja Atelier, ul. Foksal 13, Warszawa, wystawa czynna do 31 grudnia.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA