Zleceniodawca nie potrąca podatku od zasiłku

Firmy nie powinny pobierać zaliczki na podatek dochodowy, gdy zamiast wynagrodzenia za usługę wypłacają zleceniobiorcom zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DOBREJ FIRMY
Problem wziął się z pytania jednego z czytelników DF.Czy jako płatnik muszę pobrać zaliczkę na podatek od zasiłku chorobowego wypłacanego zleceniobiorcy?Pozornie taki obowiązek wydawałby się oczywisty. Skoro zleceniodawca pobiera zaliczkę na podatek w momencie, gdy wypłaca zleceniobiorcy wynagrodzenie za wykonaną usługę, to dlaczego nie miałby tego robić, wypłacając mu zasiłek chorobowy. A jednak tak nie jest.Wystarczy spojrzeć na art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który każe pobierać zaliczkę na podatek jedynie od świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4 -9 oraz art. 18 updof. Nie ma tu wymienionych zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Co innego, gdy mowa o obowiązkach pracodawcy (art. 31 updof) i organów rentowych (art. 34 updof).Zapytaliśmy więc Ministerstwo Finansów, czy jest to celowy zapis i czy woli ustawodawcy nie zmieniła na przykład zmiana od 1 stycznia br. słów w ar...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL