fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Choinka niezgody

Choinka staje co roku w Rydze
AFP
Na placu boju stoją dwa małe kraje bałtyckie, z których żaden nie zamierza ustąpić. – Pierwsza choinka stanęła u nas! – upierają się Łotysze.
Na billboardach, które właśnie pojawiły się w Rydze, łotewski naród z dumą chwali się tym faktem: „Ryga, Łotwa – dom pierwszej choinki, Anno Domini 1510”.
U sąsiadów w Estonii aż zawrzało. Burmistrz Tallina Edgar Savisaar natychmiast wysłał koledze w Rydze prezent – małą choinkę. „Pogratulował mi z okazji 500-lecia pierwszej choinki w Rydze i przypomniał, że Tallin właśnie świętuje 569. rocznicę swojej” – przyznał w rozmowie z AFP burmistrz łotewskiej stolicy Nils Usakovs. Dla Estończyków prawda jest oczywista – pierwsza choinka stanęła na terytorium ich obecnego państwa, w Tallinie, i było to już w 1441 roku! Co prawda wiązała się z pogańską tradycją obchodów przesilenia zimowego, ale dla nich nie ma to znaczenia.
Estończycy podśmiewają się nawet, że coś, co w 1510 roku stanęło w Rydze, tak naprawdę choinką nie było, ale dziwną drewnianą konstrukcją, którą wznieśli łotewscy kupcy.
Sporu pewnie nigdy nie uda się rozstrzygnąć, tym bardziej że za ojca bożonarodzeniowej choinki wciąż uważa się twórcę reformacji Marcina Lutra, który zwyczaj dekorowania drzewka zapoczątkował w Niemczech.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA