fbTrack

Banki

Polski Bank Przedsiębiorczości stawia na średnie firmy

bloomberg.com
WestLB zmienia nazwę, poszerza działalność i liczy na firmy średniej wielkości. Chce finansować projekty energetyczne i infrastrukturalne
WestLB Bank Polska rozpoczyna działalność pod nową nazwą: Polski Bank Przedsiębiorczości, rozszerzając jednocześnie zakres swojego działania o średnie przedsiębiorstwa.
- Mamy nadzieję, że do końca roku sąd zarejestruje nową nazwę banku - mówi Maciej Stańczuk, prezes PBP. Podkreśla, że bank rozpoczyna działalność w nowej formule, z dużą nadpłynnością. - Mamy ponad 1 mld zł depozytów, co pozwala nam refinansować akcję kredytową w przyszłym roku. W 2011 roku chcemy udzielić kredytów o wartości 1 mld zł, a w kolejnym chcemy podwoić tę kwotę. Bank ma ponad 50 proc. współczynnik wypłacalności. To zdaniem zarządu daje możliwość prowadzenia działalności przez około 1,5 - 2 lata bez dokapitalizowania.
- Pod koniec 2012 roku chcemy pozyskać kapitał na kwotę około 100 mln zł, poprzez upublicznienie banku - zapowiada Stańczuk. Do tej pory WestLB obsługiwał duże firmy, teraz chce także pozyskiwać średnie przedsiębiorstwa, o obrotach powyżej 20 mln euro. W największym polu zainteresowania jest finansowanie projektów infrastrukturalnych i energetycznych, ale przedstawiciele zarządu deklarują, że nie zamykają się na inne branże. Bank chce obsługiwać także samorządy i sektor publiczny. - Chcemy brać udział w finansowaniu projektów samorządowych w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, leasing, zwrotny, faktoring, itp. Do 2013 roku planowane jest osiągnięcie 10 proc. udziału w finansowaniu transakcji w formule PPP i podobnych, na polskim rynku. Natomiast zakładany udział sektora publicznego w ogólnej kwocie zaangażowania kredytowego banku to około 30 proc. Niedawno bank zmienił właściciela. Nowymi inwestorami są fundusz private equity Abris Capital Partners, który ma 55 proc. akcji oraz Dom Maklerski IDM, które przejęły bank od niemieckiego WestLB AG. - Zakładamy, że przy tym modelu biznesowym bank osiągnie zwrot na kapitale ( ROE netto) na poziomie około 15 proc w ciągu 3 lat. Prezes zapowiedział, że 2010 rok zamknie się zyskiem w granicach 5 mln zł. Dodaje, że w związku ze zmianą właściciela w czwartym kwartale spadała kwota aktywów pracujących, a bank w zasadzie nie podpisywał nowych umów z klientami.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL