fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Ważna data wypłaty, a nie szkody

Wartość auta można wycenić na dzień ustalania odszkodowania, a nie kradzieży
Tak wynika z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie firmy ubezpieczeniowej CIGNA STU. Jeden z potencjalnych klientów zaskarżył klauzulę umowną, która stanowi, że w razie kradzieży auta odszkodowanie wypłaca się w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu nadzień ustalania odszkodowania. Przedłużanie postępowania likwidacyjnego może więc prowadzić do jej zmniejszenia. "Wraz z upływem czasu spada wartość ubezpieczonego pojazdu" -czytamy w pozwie.
Andrzej Terlecki, adwokat ubezpieczyciela, tłumaczył, że art. 817 kodeksu cywilnego oraz warunki ubezpieczenia przewidują, iż firma ma 30 dni na spełnienie świadczenia od chwili zawiadomienia o wypadku. Długość postępowania nie ma wpływu na wycenę, bo o niej decyduje m.in. okres eksploatacji auta (czas od chwili zakupu do dnia kradzieży).
Ponadto z art. 363 § 2 k.c. wynika, że jeśli ubezpieczyciel naprawia szkodę, wypłacając gotówkę, to odszkodowanie należy obliczyć według cen z dnia jego ustalenia. Wyjątkiem są szczególne okoliczności wymagające przyjęcia za podstawę cen z innej chwili. Sąd uznał argumenty ubezpieczyciela za trafne i oddalił powództwo. Wyrok nie jest prawomocny (sygn. XVII Amc 85/07).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA