fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nie będzie więcej "polskich obozów"?

www.sxc.hu
„Wall Street Journal” przypomniał swoim dziennikarzom, że w czasie II wojny światowej nie było polskich obozów koncentracyjnych
Nota ukazała się w biuletynie redakcyjnym „The Wall Street Journal”. –Dostają go wszyscy dziennikarze oraz redaktorzy zatrudnieni w redakcjach gazety „The Wall Street Journal”i agencji Dow Jones, publikacji wydawanych przez Dow Jones & Co. Zawiera on obowiązującą wykładnię zasad, których należy przestrzegać przypisaniu tekstów –tłumaczy „Rz” Marcin Sobczyk, szef warszawskiego biura Dow Jones Newswires.
Co dokładnie napisano?„W czasie drugiej wojny światowej nie było żadnych polskich obozów koncentracyjnych. Auschwitz i inne tego rodzaju obozy rozlokowane na terytorium Polski były prowadzone przez nazistowskie Niemcy” – czytamy w biuletynie. Zwrócono w nim też uwagę, że ostatnio na kolumnie z recenzjami książek„WSJ” znalazło się określenie„polski obóz koncentracyjny” i zauważono, że chociaż łatwo popełnić taką pomyłkę, to nie powinna się ona zdarzać.
– To wielki postęp. „Wall Street Journal” jest pierwszą amerykańską gazetą, która w oficjalnych wskazówkach dla dziennikarzy i redaktorów pisze, jak należy określać Auschwitz i inne obozy koncentracyjne – cieszy się Alex Storożyński, szef Fundacji Kościuszkowskiej i dziennikarz, który rozpoczął akcję zbierania miliona podpisów pod petycją przeciw używaniu przez amerykańskie redakcje określenia „polski obóz koncentracyjny”.
– O to właśnie walczymy.Taki zapis w biuletynie redakcyjnym to dowód na to,że „Wall Street Journal” zrozumiał, o co nam chodzi –dodaje w rozmowie z „Rz” Alex Storożyński. Podkreśla, że liczy na to, iż inne redakcje–takie jak „Washington Post”,„New York Times” czy agencja Associated Press – też wprowadzą do tzw. ksiąg stylu zapis, że używanie określenia „polski obóz koncentracyjny” jest błędem.
– Rozmawiałem już z dziennikarzami „New York Timesa” i wiem, że u nich w redakcji toczy się dyskusja na temat wprowadzenia takiej zmiany do stylebooków. Będziemy nadal walczyć – dodaje Storożyński.
Od wczoraj, gdy napisaliśmy, że określenie „polski obóz śmierci” pojawiło się niedawno na łamach amerykańskiego tygodnika „Time”,liczba podpisów pod petycją wzrosła z 85 do 97 tys.
„Rzeczpospolita” od ponad pięciu lat prowadzi akcję przeciwko „polskim obozom”.
[i]—Jacek Przybylski z Waszyngtonu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA