fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przekształcenie spółki a PCC

Czy przekształcając spółkę cywilną w jawną (na podstawie art. 26 § 4 kodeksu spółek handlowych), bez zwiększenia majątku spółki, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
[b]Nie[/b]. Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. k pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie), a także takie zmiany tych umów, których wynikiem jest podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Z art. 1 ust. 3 wynika z kolei, że za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej:- wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,- podwyższenie kapitału zakładowego,- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,- dopłaty,- oddanie spółce przez wspólnika rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania,- przekształcenie spółek, jeżeli jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.Skoro w związku z przekształceniem spółki cywilnej w jawną nie były wnoszone dodatkowe wkłady, a umowa spółki jawnej nie spowodowała podwyższenia kapitału lub majątku spółki, to nie ma p...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA