fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Paliwo do wynajmowanych aut

- Prowadzę działalność gospodarczą m.in. polegającą na wynajmie samochodów osobowych, na krótkie okresy z kierowcą i bez kierowcy. Kto powinien pokrywać koszty zakupu paliwa - najemca czy wynajmujący - aby z faktur można było odliczyć VAT od zakupionego paliwa na potrzeby wynajmującego?Z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że nie można odliczyć VAT z faktury na paliwo do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, czyli samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkami określonymi w ust. 4. Z tego przepisu wynika z kolei, że wyłączenie prawa do odliczenia nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:- odsprzedaż tych samochodów osobowych (i innych pojazdów o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony),- oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, gdy są przez podatnika przeznaczo...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA