fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Resort chce ograniczyć absencje funkcjonariuszy

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Resort chce ograniczyć absencję chorobową. Takie same prawa dla funkcjonariuszy i pracowników. Zaoszczędzone środki trafią do funduszu nagród
Funkcjonariusze mundurowi będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim. Dziś podczas choroby mają prawo do pełnego 100-proc. uposażenia zasadniczego, dodatków o charakterze stałym i innych należności pieniężnych należnych na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Taki pomysł ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wczoraj przedstawiło założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć policjantów, strażaków, żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy: Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
[wyimek]80 pensji otrzymają funkcjonariusze za dni zwolnienia lekarskiego[/wyimek]
Zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane na fundusze nagród i zastępstw. Tak więc, jak twierdzi resort, funkcjonariusze nie stracą na zmianie reguł. Wskazuje też, że obecnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających kontrolowanie funkcjonariuszy lub żołnierzy, czy rzeczywiście chorują, tak jak jest to możliwe wśród pracowników cywilnych.
[b]Zmniejszone uposażenie ma przysługiwać funkcjonariuszowi także wówczas, gdy korzysta on ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem lub nad innym członkiem rodziny[/b].
Idea ograniczenia uposażeń o 20 proc. z tytułu przebywania na zwolnieniach lekarskich zakłada ujednolicenie warunków zatrudnienia służby pracowników cywilnych i służb mundurowych.
[wyimek]6 tys. policjantów codziennie nie przychodzi do pracy z powodu choroby[/wyimek]
Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, podkreśla, że głównym celem projektowanej regulacji jest zwiększenie efektywności realizacji zadań służbowych przez funkcjonariuszy i żołnierzy poprzez ograniczenie absencji chorobowej.
– Proponowany mechanizm ograniczenia uposażenia o 20 proc. za okres absencji chorobowej stworzy też możliwość zwiększenia funduszu nagród i zapomóg dla pozostałych, wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich. Ograniczenie uposażenia nie będzie dotyczyło absencji chorobowej spowodowanej wypadkiem podczas pełnienia służby – mówi rzecznik.
Nowa regulacja ma wejść w życie w połowie przyszłego roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA