fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PKSy na sprzedaż

Tym razem Skarb Państwa chce znaleźć chętnych na kupno spółek transportowych z Dzierżoniowa i ze Zgorzelca
Chętni na nabycie udziałów mogą się zgłaszać do 25 listopada. Do wzięcia jest 85 proc. udziałów PKS Zgorzelec za 4, 675 mln zł i taki sam pakiet akcji spółki transportowej z Dzierżoniowa za 2,635 mln zł. Pozostałe 15 proc. akcji, zgodnie z prawem mogą przejąć pracownicy spółek. Nabywca ma zostać wybrany w drodze w drodze negocjacji.
Obecnie Skarb Państwa prowadzi m.in. negocjuje w sprawie sprzedaży PKSów z Bartoszyc, Olsztyna i Ostrody. O spółki z Bartoszyc i Ostródy rywalizują francuska Veolia i izraelski Mobilis. Mobilis jeszcze, jako jedyny negocjował ze Skarbem Państwa warunki przejęcia PKS z Ostródy. O spółkę z Bartoszyc ubiegają się Mobilis, Veolia i Delux. Na przewoźnika pasażerskiego z Olsztyna jest aż czterech chętnych — oprócz Francuzów i Izraelczyków chcą go przejąć PBI Kornas i Retail Provider.
PKS w Bartoszycach za 2008 rok miała 10,3 mln zł przychodu i 43,3 tys. zł zysku netto. PKS Olsztyn zakończył rok 2008 stratą w wysokości 58,7 tys. zł przy przychodach na poziomie ponad 14 mln zł. Pod kreską ówczesny rok skończył również PKS w Ostródzie. Strata za 2008 rok wyniosła ponad 109 tys. zł, przychody — 9,5 mln zł. Izraelski Mobilis (należący do grupy Egged) przejął w czerwcu tego roku sześć mazowieckich PKSów -kupił spółki działające w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu i Ostrołęce. Zgodnie z wynegocjowaną z SP umową ma w ciągu trzech lat zainwestować w spółki prawie 100 mln zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA