fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Konferencja Manipulacja – kłamstwo zorganizowane

Bronisław Wildstein
Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski
Media, które manipulują, nie chcą odwzorowywać świata, ale zmieniać go według swoich poglądów i interesów – mówił Bronisław Wildstein w Łodzi
W konferencji zatytułowanej "Manipulacja – kłamstwo zorganizowane" uczestniczyli dziennikarze i naukowcy, świeccy i duchowni.
– Historia mediów III RP to historia manipulacji – mówił Bronisław Wildstein, publicysta "Rz", podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Podkreślał, że zdumiewające jest, iż Polska jako kraj najbardziej zbuntowany przeciw systemowi komunistycznemu w całym bloku wschodnim najmniej rozliczyła się z komunizmem.
Dlaczego? – To stało się dzięki sile środowisk postkomunistycznych i wspierających je mediów. Media są elementem tego oligarchicznego układu – zaznaczał Wildstein. – Klasycznym przykładem jest dominujący obecnie w mediach głos, który domaga się delegitymizacji demokratycznej opozycji.
O micie dziennikarskiego obiektywizmu, zagrożeniach neutralności światopoglądowej, manipulacjach natury religijnej i światopoglądowej mówił dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Franciszek Kucharczak. – Neutralność światopoglądowa jest jedną z opcji światopoglądowych. Jest typem religii, która prowadzi do fałszowania rzeczywistości – mówił Kucharczak.
Przekonywał, że największy obiektywizm zawiera w sobie chrześcijaństwo, bo tylko Pan Bóg ma komplet danych na jakiś temat.
– Kto zbliża się do Boga, zbliża się do obiektywizmu – uważa. Jako przykład manipulacji podał m.in. sposób opisywania w mediach sprawy Alicji Tysiąc, która domagała się od państwa polskiego odszkodania za to że lekarze odmówili jej przeprowadzenia aborcji.
Redaktor Bernard Margueritte, który od 40 lat uczy się polskości, apelował, by media nie zatracały tego wszystkiego, co składa się na polską tożsamość, w tym religijność. – Europie Zachodniej potrzeba polskości, gdyż jest w stanie klinicznej śmierci duchowej – zaznaczał. Uczestnicy konferencji, w tym europoseł PiS Janusz Wojciechowski, podawali przykłady medialnych manipulacji.
Była to już czwarta konferencja zorganizowana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z cyklu "Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem". "Rz" była patronem medialnym spotkania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA