fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Pentor: Polacy boją się bezrobocia

Fotorzepa, Bartosz Sadowski BS Bartosz Sadowski
47 proc. Polaków obawia się, że w przyszłym roku wzrośnie bezrobocie. To o 8 pkt proc. więcej niż w czerwcu - wynika z opublikowanego badania Pentora
Trzeci miesiąc z rzędu obniża się indeks nastrojów konsumenckich Penkon.
W porównaniu z poprzednią edycją badania, w październiku nie zmieniły się oceny bieżącej sytuacji gospodarczej kraju, pogorszyły˙się natomiast oczekiwania wobec przyszłości. W przypadku kondycji finansowej gospodarstw domowych gorsze są oceny sytuacji bieżącej, a poprawiły się nieco prognozy.
Trzeci miesiąc z rzędu obniżył się indeks nastrojów konsumenckich Penkon. "Tym razem zniżka jest nieznaczna; Penkon zmalał bowiem o 0,5 pkt proc. (z -13,9 na -14,4). Przed rokiem indeks Penkon był niższy o 1,5 pkt proc. i wynosił -15,9" - poinformował Pentor. Na spadek indeksu miała wpływ większa liczba osób (wzrost z 33 do 38 proc.) obawiających się pogorszenia sytuacji ekonomicznej kraju oraz wzrost liczby respondentów (z 28 do 32 proc.) określających sytuację finansową swego gospodarstwa domowego jako gorszą niż przed rokiem.
Jak poinformował Pentor, obawa o wzrost bezrobocia nie przekłada się na poziom osobistych lęków o utratę dotychczasowego miejsca pracy (deklaruje to 14 proc. respondentów).
Z badania wynika, że Polacy są mniej gotowi do ponoszenia osobistych wyrzeczeń w imię poprawy w bliskiej przyszłości sytuacji gospodarczej kraju (spadek z 38 do 33 proc.), i coraz mniej wierzą, że możliwa jest poprawa sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 5 lat (spadek z 24 do 22 proc.). Za to coraz więcej Polaków uważa, że taka poprawa nie nastąpi nigdy (wzrost z 14 do 19 proc.).
Pentor przeprowadził badanie w dniach 8-13 października na reprezentatywnej próbie Polaków, liczącej tysiąc osób.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA