fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Muzeum PRL-u oferuje multimedialny spacer po Nowej Hucie

Materiały Promocyjne, Agnieszka Pelc Agnieszka Pelc
Nie chodzi o „czar” ery komunizmu. Ale dzięki multimedialnej ścieżce edukacyjnej z elementami gry ulicznej, jaką przygotowało właśnie Muzeum PRL-u, wycieczka po Nowej Hucie stanie się niezapomnianym przeżyciem.
Od 21 października turysta wypożyczy tu za darmo (zostawiając w muzeum dokumenty) odtwarzacz mp4 i przewodnik z zaznaczonymi punktach, by w niebanalny sposób poznać burzliwe dzieje najmłodszej dzielnicy Krakowa. Muzeum PRL, czyli nowohucki oddział Muzeum Historii Polski, zaoferuje mu nie tylko mapę dzielnicy, ale wspomnienia i wizerunki jej budowniczych, mieszkańców i tych, którzy rozsławili jej imię.
W czasie dwugodzinnego spaceru – nie od gabloty do gabloty i nie w przysłowiowych kapciach - będzie można poznać np. wspomnienia uczestniczki słynnej walki o krzyż, na postawienie którego w modelowej dzielnicy komunizmu władze PRL się nie godziły, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, artystów. Wśród nich znajdą się architekt dr Mariusz Twardowski oraz prof. Stanisław Juchnowicz, członek grupy projektującej Nową Hutę, którzy opowiedzą za pośrednictwem plików mp4, jak to się zaczęło.
Ścieżka nosi tytuł: „Włóż buty, przyjdź do Huty!”, a w przyszłości ruszy dodatkowa jej wersja – materiały audiowizualne będzie można pobrać na swój własny sprzęt ze strony internetowej Muzeum PRL-u i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, partnera nowego projektu. Projekt dofinansowany został ze środków programu „Mecenat Małopolski”. Koszt całości to 65,5 tys. zł.
Dzień przed oficjalną premierą, 20 października, podziwiać nową ścieżkę będą mogli krakowscy dziennikarze. O ile odważą się autami z ery PRL, w eskorcie tajniaków, dojechać do Nowej Huty. Bo muzeum zadbało o odpowiednią scenerię premiery swej pierwszej multimedialnej ścieżki.
- Docenić wyjątkowość Nowej Huty powinni nie tylko cudzoziemcy, dla których to relikt komuny albo egzotyka. To tu najłatwiej zrozumieć dzieje PRL – przekonuje Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski. – Nam chodzi jednak przede wszystkim o walory edukacyjne nowej trasy dla młodych ludzi.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/307546,551555.html]Włóż buty, przyjdź do Nowej Huty![/link][/b]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA