Kosmos

Trójwymiarowa mapa Ziemi

AFP/NASA
Dwa niemieckie satelity wyposażone w radary są już prawie gotowe do pracy. Czeka je jeszcze seria testów. Na pełną mapę musimy poczekać do 2014 roku.
TanDEM-X oraz TerreSAR-X, wyposażone w radary o wysokiej rozdzielczości, dzieli tylko 350 m. Oba poruszają się na orbicie z prędkością 7 km/s. Wkrótce rozpoczną wykonywanie zdjęć.
Powstanie cyfrowy model ukształtowania terenu (DEM). Będzie przydatny w wielu dziedzinach życia: od podniesienia poziomu bezpieczeństwa lotów do lepszego rozpoznania terenów zagrożonych powodziami. TerraSAR-X został wystrzelony na orbitę w roku 2007. W czerwcu wystartował bliźniaczy TanDEM-X i podążył w ślad za pierwszym. Końcowy manewr zbliżania się obu satelitów został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu.
– Był niebezpieczny i muszę wyznać, że wszyscy byliśmy zdenerwowani – powiedział BBC Manfred Zink, menedżer projektu z Niemieckiego Centrum Aeronautyki (DLR). Orbity obu satelitów są od siebie odsunięte, ale przecinają się, kontrolerzy lotu mają wyjątkowo trudne zadanie, aby przez najbliższe trzy lata dopilnować, żeby nie zderzyły się ze sobą. Planowany dystans między satelitami jest mniejszy niż obecnie, ma wynosić ok. 200 metrów. – Mamy nadzieję, że do Bożego Narodzenia zakończymy liczne testy i satelity rozpoczną zbieranie danych do modelowania powierzchni Ziemi – powiedział Zink. Radary wysokiej rozdzielczości obu satelitów będą rejestrowały odbite sygnały od powierzchni lądów i oceanów. Dokładny pomiar czasu, jaki odbity sygnał będzie potrzebował na dotarcie do satelity, pozwoli na odtworzenie wysokości konkretnego fragmentu powierzchni. Zestawienie obrazów z obu satelitów pozwoli na „stereoskopowe widzenie” i sporządzenie dokładnego trójwymiarowego obrazu terenu. Trójwymiarowa mapa Ziemi ma być gotowa w 2014 roku. Będzie znacznie dokładniejsza niż udostępniona w 2000 roku mapa fragmentu powierzchni Ziemi opracowana na podstawie danych dostarczonych przez prom kosmiczny Endeavour w ramach projektu Shultle Radar Topography Mission. Niemiecki projekt satelitów TanDEM-X i i TerraSAR-X oparty jest na partnerstwie publiczno-prywatnym. Niemieckie Centrum Aeronautyki jest właścicielem urządzeń, EADS Atrium je zbudował, a firma Infoterra GmBH ma wyłączne prawa do komercjalnego wykorzystania danych.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL