fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Jak strajkują Polacy

Jacek Sroka, politolog, wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim
Fotorzepa
Rozmowa: Jacek Sroka, politolog
[b]Rz: „Solidarność” zorganizuje dziś w supermarketach strajk włoski. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko łamaniu praw pracowniczych. Na czym taki strajk polega?[/b]
[b]Jacek Sroka:[/b] Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Włoch i polega na drobiazgowym wykonywaniu w miejscu pracy wszystkich, nawet najbardziej absurdalnych, procedur. Jest wykorzystywany przede wszystkim w sektorze publicznym przez urzędników, bo w urzędach jest tyle procedur, że można znacznie wydłużyć czas obsługi klienta. Nowością jest fakt, że zaczyna się pojawiać w sektorze prywatnym.
[b]W Polsce nie jest chyba często wykorzystywany.[/b]
Najsilniejszy dotąd był strajk włoski pracowników skarbowych na przełomie 2007 i 2008 roku. Mniej więcej w tym samym czasie odbył się strajk listonoszy, co doprowadziło do całkowitego paraliżu w dostarczaniu przesyłek. W latach 90. mieliśmy również strajk włoski w szkolnictwie.
[b]Czy strajk japoński lub polski też pochodzą z Japonii i Polski?[/b]
Tak, strajk polski jest połączeniem strajków głodowego z okupacyjnym. W Polsce mieliśmy dużo takich przykładów. Począwszy od strajków drukarzy, którzy najwcześniej zorganizowali się w związki zawodowe, przez strajki nauczycielskie jeszcze pod zaborami, skończywszy na strajkach z lat 90. XX wieku. Teraz są już mniej popularne. Obecnie dominują strajki ostrzegawczy, okupacyjny i czasami solidarnościowy.
[b]A japoński?[/b]
To jest typowy strajk dla ery przemysłowej, w której funkcjonuje taśma działająca w sposób jednostajny. Tu chodzi o to, żeby tak przyspieszyć produkcję, aż taśma zacznie działać źle.
[b]W jaki sposób związkowcy wybierają formę strajku?[/b]
Nie jest to na pewno kwestia spontaniczna. Dobrze zorganizowane akcje strajkowe to przedsięwzięcia nie tylko polityczne, organizacyjne, ale także medialne. Dlatego muszą je przygotowywać eksperci, którzy wiedzą, jak są zorganizowani pracodawcy, i potrafią stworzyć dokładny plan działania. Przeważnie są specjalnie wyszkoleni, bo strajk to rodzaj związkowej aktywności menedżerskiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA