fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Rzeszów: prezydent miasta z SLD chce kaplicy. Radni nie.

Kapliczka kurpiowska
Flickr
Tadeusz Ferenc miał oddać miejski grunt parafii. Przegrał z radnymi, mieszkańcami i prezesem podkarpackiego ZPN
– Do czego to doszło w tym prawicowym Rzeszowie, że lewica chce budować kaplicę, a Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne? – dziwi się jeden z rzeszowskich radnych.
– To kiełbasa wyborcza – wytykał prezydentowi podczas wczorajszej sesji rady Rzeszowa radny PiS Robert Kultys.
Sprawa budowy kaplicy na osiedlu Nowe Miasto od miesiąca nie schodzi z czołówek lokalnych gazet i budzi w mieście emocje.
31 sierpnia radni – za namową prezydenta Tadeusza Ferenca z SLD – zgodzili się na oddanie 18 arów miejskiej ziemi parafii katedralnej, która chce postawić przy szkole kaplicę pomocniczą.
– Prezydentowi się nie odmawia – tłumaczyła radna Marta Niewczas z popierajacego Ferenca klubu Nasz Dom Rzeszów.
Na osiedlu, na którym mieszka blisko 20 tysięcy osób, zaczęto natychmiast zbierać podpisy przeciwko budowie. Mieszkańcy argumentowali, że w pobliżu nie brakuje kościołów, a teren powinien służyć młodzieży jako boisko szkolne.
W akcję zaangażował się Kazimierz Greń, przewodniczący rady osiedla, radny Rzeszowa i zarazem prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Znany jest z tego, że od wielu miesięcy prowadzi wojnę z centralą piłkarską i jej prezesem Grzegorzem Latą.
– Kaziu musi z kimś walczyć, jak nie z Latą, to wojuje z kapliczką – ironizował wczoraj w kuluarach jeden z prawicowych radnych.
Teraz, choć w radzie miasta należy do popierającego Ferenca klubu Rozwój Rzeszowa, wystąpił przeciwko prezydentowi.
Przeciw budowie kaplicy podpisało się blisko 900 osób. Greń twierdzi, że zbierał też podpisy od zwolenników budowy, ale znalazł ich raptem 12.
– Mieszkańcy osiedla nie chcą wojny z Kościołem, ale nie chcą też kaplicy – mówił wczoraj Greń podczas sesji.
Skierował do Rady Miasta projekt uchwały unieważniającej uchwałę o przekazaniu terenu pod budowę kaplicy.
Prezydent Ferenc nie zmienił zdania. W mieście powszechna jest opinia, że ma świetne kontakty z biskupem rzeszowskim i proboszczem parafii katedralnej. Radni PiS wytykali mu wczoraj, że kupczy kapliczką, by przed wyborami samorządowymi pozyskać głosy parafian.
Radni podczas burzliwej sesji przegłosowali wczoraj unieważnienie uchwały. Na 38 radnych za było 18, głównie z klubu Rozwój Rzeszowa, z PO i jeden z PiS. Przeciw było sześciu radnych, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Pięciu radnych z PiS nie głosowało, choć byli obecni. Parafia nie dostanie więc ziemi pod budowę kaplicy.
– Jest mi przykro, że większość radnych podjęła taką uchwałę – stwierdził Ferenc w rozmowie z Radiem Rzeszów.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=j.matusz@rp.pl]j.matusz@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA