fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Samoloty: z płynami na pokładzie

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Kremy, żele i płyny zakazane dotąd ze względów bezpieczeństwa będzie można za dwa lata wnosić na pokład samolotów w bagażu podręcznym
Sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO, Raymond Benjamin oświadczył w przededniu 37. zgromadzenia ogólnego tej organizacji w Montrealu (zaczęło się we wtorek), że za dwa lata zakaz ten będzie zniesiony.
Komisja Europejska zapytana o to samo wyjaśniła, że podróżujący samolotami będą mogli od kwietnia 2013 r. zabierać na pokład w bagażu ręcznym dezodoranty, szampony i napoje, zakazane od 2006 r. po udaremnieniu przez brytyjską policję próby zamachów na samoloty do USA i Kanady z użyciem płynnych materiałów wybuchowych. Komisja Europejska zadecydowała już o zniesieniu zakazu w kwietniu po odpowiedniej decyzji krajów Unii.
Skanery całego ciała, budzące silne kontrowersje, będą nadal stosowane w różnym stopniu przynajmniej w krótkim czasie, bo pozwalają szybciej sprawdzić podróżnych i skrócić kolejki na lotnikach. Niektóre kraje mogą odmówić wpuszczania do samolotu osób, które nie zgodzą się na prześwietlenie tymi skanerami, inne mogą proponować rewizje osobiste — dodał szef ICAO.
Początkowo zakaz miał być zniesiony w kwietniu 2010 r., ale przedłużono go o 3 lata, aby umożliwić zainstalowanie bardziej zaawansowanych skanerów na wszystkich lotniskach Unii. Od ostatniego kwietnia złagodzono w Europie obostrzenia wobec zakupów (alkohol, kosmetyki) w sklepach wolnocłowych poza krajami Unii.
Obecna konferencja z udziałem 1200 delegatów potrwa do 8 października i jest poświęcona trzem zasadniczym tematom: bezpieczeństwu lotnictwa, niezawodności tego transportu i ograniczeniu jego wpływu na środowisko. Według mediów kanadyjskich, zgromadzenie będzie okazją do podpisania umowy o poprawie bezpieczeństwa na lotniskach przez ICAO, Unię Europejską, urząd lotnictwa cywilnego USA FAA i IATA.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA