fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Struktura Nord 4 Markets - czy warto zainwestować?

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
Potencjał gospodarek z krajów grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) wydaje się wciąż jeszcze niewyczerpany. Kolejnym produktem dla inwestorów powiązanym z rynkami BRIC jest nowa struktura z oferty Banku DNB Nord – Nord 4 Markets
[b]Produkt ocenia Michał Szeliski, analityk Structus.pl:[/b]
Jest to struktura o trzyletnim horyzoncie inwestycyjnym, oferowana w dwóch wariantach:
- bezpiecznym (pełna gwarancja kapitału), ale z mniejszym potencjałem zysku, oraz
- bardziej ryzykownym (90-proc. ochrona kapitału), na którym potencjalnie będzie można więcej zarobić.
Konstruktorzy tego produktu oparli go na indeksie S&P BRIC 40 Daily Risk Control 5% Excess Return, który skupia 40 największych spółek krajów grupy BRIC o łącznej kapitalizacji ponad 1,1 biliona USD.
Ma on dodatkowy mechanizm kontroli dziennej zmienności indeksu, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko. Odbywa się to poprzez:
- zwiększanie zaangażowania w indeks, gdy jego aktualna zmienność jest niższa niż 5 proc. oraz
- zmniejszanie zaangażowania w indeks, a zwiększanie w środki pieniężne, gdy aktualna zmienność indeksu przekracza 5 proc.
Mniejsze ryzyko to zazwyczaj mniejsze szanse na wysoki zysk. Oznacza to, że jeśli inwestor prognozuje wysokie wzrosty na giełdach wymienionych krajów, to taki mechanizm kontroli ryzyka ograniczy jego zyski. Z drugiej strony takie rozwiązanie powinno ograniczyć ewentualne spadki.
Premia inwestycyjna z Nord 4 Markets zostanie obliczona w standardowy sposób jako iloczyn współczynnika partycypacji i stopy zwrotu z indeksu, przy czym dla wariantu bezpiecznego współczynnik partycypacji będzie miał wartość 100 proc. a dla wariantu bardziej ryzykownego 250 procent.
Należy jednak pamiętać, że wariant bardziej ryzykowny zapewni wyższy zysk dopiero wtedy, kiedy stopa zwrotu z indeksu przekroczy 6,67 proc., a to dlatego, że premię dodajemy tu do 90 proc. zainwestowanych środków (tyle wynosi gwarancja kapitału).
Bank nie pobiera od inwestorów opłaty wstępnej, co powinno cieszyć potencjalnych klientów.
Oferowana w formie polisy na życie i dożycie (brak podatku od zysków kapitałowych) struktura Nord 4 Markets dostępna jest w Banku DnB Nord do 8 października br.
Aby w nią zainwestować trzeba wyłożyć co najmniej pięć tysięcy złotych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA