fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

WIG20 przekroczył 2600 pkt

Solidne zwyżki powróciły na warszawską giełdę. Inwestorzy zareagowali na dane z Niemiec (wzrost indeksu Ifo obrazującego nastroje inwestorów instytucjonalnych) oraz informacje z Ameryki (lepsze dane o zamówieniach na dobra trwałe).
Rzeczpospolita
Indeksy najwyżej od dwóch lat. Inwestorzy kupowali akcje po tym, jak z Niemiec i USA napłynęły lepsze dane makro
i
Pod koniec piątkowej sesji indeksy warszawskiej giełdy zaczęły szybko piąć się w górę. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 2606,8 pkt – o 1,38 proc. wyższym niż czwartkowe zamknięcie i najwyższym od dwóch lat. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,37 proc., do 45133,8 pkt.
Najwięcej jednak zyskały średnie spółki, m.in. dzięki dużym zwyżkom kursu Tauronu (o 4,3 proc.) i Domu Maklerskiego IDMSA (5,3 proc.). W rezultacie mWIG40 zyskał 1,8 proc. Obroty akcjami przekroczyły 2 mld zł.
Na piątkowej sesji zyskiwały przede wszystkim walory spółek finansowych. Kurs akcji PKO BP wzrósł o 4,7 proc., do 45,5 zł. Towarzyszyły temu spore obroty (508 mln zł). Cena papierów Pekao wzrosła o 2,4 proc., Banku Millennium o 3,1 proc. Indeks WIG-Banki zakończył dzień na poziomie o 3,1 proc. wyższym niż w czwartek.
Zdaniem analityków przewaga kupujących na GPW to efekt dobrych danych z Niemiec (wzrost indeksu Ifo obrazującego nastroje inwestorów instytucjonalnych) i Stanów Zjednoczonych (lepsze dane o zamówieniach na dobra trwałe). W USA nowojorski indeks Dow Jones zamknął giełdowe notowania 1,86 proc. wzrostem na poziomie 10 860,26 pkt.
Ze wszystkich spółek najwięcej zyskał kurs katowickiego producenta kotłów Energoinstalu (31,2 proc.). To odpowiedź inwestorów na informacje, że firmą interesują się dwa międzynarodowe koncerny działające m.in. w budownictwie energetycznym. Sporo zyskiwały także wrocławski producent mocowań budowlanych Koelner (11 proc.) i warszawska firma inżynieryjna Prochem (10,9 proc.).
Najszybciej traciły na wartości walory Wikany (8,3 proc.) i producenta gier City Interactive (8 proc.). W tym drugim przypadku prezes i główny akcjonariusz spółki Marek Tymiński poinformował o sprzedaży części swoich walorów.
Uwaga inwestorów skupiała się także na producencie obuwia – spółce NG2. W transakcjach pakietowych właściciela zmieniły akcje warte 178 mln zł. Walory były sprzedawane po 54 zł, podczas gdy kurs papierów NG2 na koniec sesji wyniósł 56,75 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA