fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Włoscy oszuści handlowali nieruchomościami

Rzymska komenda policji miała być sprzedana za 900 tys. euro
Fotorzepa
Piotr Kowalczuk
Banda naciągaczy sprzedała dziesiątkom naiwnych znane rzymskie nieruchomości. 23-osobowy gang zdołał oszukać co najmniej kilkadziesiąt osób
Wydawałoby się, że we Włoszech, gdzie każdy dorosły zna powtarzaną w kółko w telewizji komedię, w której słynny aktor Toto sprzedaje naiwnym fontannę di Trevi, podobne oszustwa udać się nie mogą. A jednak 23-osobowy gang zdołał oszukać w ten sposób co najmniej kilkadziesiąt osób.
Przy czym nie chodziło o ludzi niewykształconych i prostych, jak wieśniacy, którym przed wojną warszawski oszust sprzedał kolumnę Zygmunta i most Kierbedzia, ale o biznesmenów, lekarzy, wysoko postawionych urzędników państwowych, a nawet ważnych oficerów policji.
Zapewne część sukcesu wynikała z tego, że do gangu – oprócz bandytów z bogatą kartoteką – należeli adwokat, właściciel znanej restauracji Sapori di Sicilia, szef działu PR Duncan Eventi, właściciel firmy handlującej nieruchomościami, dwóch szefów firm usługowych oraz właściciel firmy rewindykacji długów. Wszyscy ci ludzie należeli do elitarnego kręgu towarzyskiego bogatych i znanych rzymian, wśród których wynajdywali swoje ofiary.
Powołując się na wpływy w świecie polityki, władz i sądownictwa, proponowali “ustawienie” przetargu na nieruchomości, luksusowe samochody zarekwirowane w Rzymie przestępcom lub inne dobra, których państwo chciało się jakoby pozbyć. Od chętnych pobierali “wadium”, najchętniej w gotówce. Od bardziej podejrzliwych przyjmowali tzw. czeki okrężne, często wystawiane na organizujący przetargi Trybunał w Rzymie. Jak udało im się te czeki spieniężyć, jest przedmiotem dochodzenia bankowego.
W ten sposób pewien biznesmen rozstał się z 50 tys. euro w nadziei na nabycie za 900 tys. euro pięciopiętrowej kamienicy – siedziby komendy rzymskiej policji. Po cenach rynkowych za tyle można kupić jedno mieszkanie. Dużo większe zaliczki wpłacili chętni na luksusową willę Sergia Cragnottiego, byłego szefa koncernu Cirio i klubu piłkarskiego Lazio, który przebywa w areszcie domowym za miliardowe defraudacje, czy na willę byłego piłkarza AS Roma – Cafu.
W sumie prokuratura wykryła dotychczas 25 takich oszustw, ale jest przekonana, że było ich o wiele więcej. Zapewne inne ofiary w obawie przed ośmieszeniem, a może i odpowiedzialnością karną nie zgłoszą się na policję. Lekarz, którego gang oszukał na 300 tys. euro, zgodził się na rozmowę z dziennikiem “La Repubblica” pod warunkiem zachowania anonimowości.
Jak wyznał, wyrafinowani, “znający wszystkich w Rzymie”, poruszający się porsche i ferrari oszuści nie wzbudzali najmniejszych podejrzeń. Poznał ich przez przyjaciela na elitarnym przyjęciu w jednej z rzymskich restauracji. Prasa zwraca uwagę, że we Włoszech nietrudno uwierzyć oferującym takie okazje. Media dopiero co donosiły o politykach z obozu premiera Silvia Berlusconiego, którzy naprawdę kupili za grosze mieszkania i domy.
[i]-Piotr Kowalczuk z Rzymu[/i]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail doautora [mail=p.kowalczuk@rp.pl]p.kowalczuk@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA