fbTrack

Surowce i Chemia

Górnictwo wydaje mniej na inwestycje

Inwestycje kopalń drastycznie spadają. Na Śląsku wzrost nakładów deklaruje tylko Jastrzębska Spółka Węglowa.
Rzeczpospolita
O ponad 40 proc. mniej wydały w I półroczu kopalnie. Najmocniej odczuli to producenci maszyn
Firmy z branży zainwestowały w pierwszym półroczu 763,3 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 1,33 mld zł. Patrząc na dane Ministerstwa Gospodarki (nie uwzględniają prywatnych kopalń Bogdanka i Siltech), można przypuszczać, że założony na ten rok plan wydania przez spółki węglowe 3 mld zł na inwestycje (doliczając nawet 900 mln zł z Bogdanki) jest nierealistyczny. Sytuacji nie uratują nawet budżetowe dotacje, które sięgną 400 mln zł.
– Półrocze nie jest okresem miarodajnym. Nasze plany inwestycyjne nie uległy zmianie – przekonuje Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. W kręgach Katowickiego Holdingu Węglowego usłyszeliśmy, że musi odpocząć od inwestycji, bo mógłby znów stracić płynność finansową. Najbardziej, bo o 0,5 mld zł, spadły nakłady na zakup maszyn, na które w pierwszym półroczu 2009 r. spółki węglowe wydały 881,4 mln zł, a teraz tylko 335,7 mln zł. Odbić się to może na wynikach producentów, m.in. Famuru i Kopeksu, które swoje wyniki za półrocze opublikują w poniedziałek.
– Rzeczywiście, wydatki kopalń na maszyny są mniejsze, ale wygraliśmy sporo przetargów, także za granicą. Rekompensujemy to sobie także usługami – mówi „Rz” Marian Kostempski, prezes Kopeksu. Minimalnie wzrosły nakłady na wyrobiska górnicze. Wykonano jednak 163,4 km robót przygotowawczych, o 19 km mniej niż w analogicznym okresie 2009 r. Te inwestycje należą do najistotniejszych – dzięki nim zakłady mogą utrzymać zdolności produkcyjne. Zwłaszcza że w Polsce 60 proc. energii elektrycznej wciąż pochodzi z węgla. Ile państwo dołoży do kopalń? Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015 do górnictwa (oprócz 400 mln zł na inwestycje początkowe) trafi w tym roku 334,5 mln zł, z czego 194,4 mln zł przeznaczone będzie na działania w zlikwidowanych kopalniach (m.in. zabezpieczanie sąsiednich zakładów przed zagrożeniem wodnym czy pożarowym). Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka 400 mln zł z budżetu na inwestycje to szansa dla kopalń na poprawę możliwości produkcyjnych. – Ważne są wieloletnie umowy na dostawy. Wiedzą to producenci gazu i ropy, a kopalnie z energetyką nie potrafią przełamać niemożności. Mam nadzieję, że to się zmieni, zwłaszcza że np. Kompania z Południowym Koncernem Energetycznym (grupa Tauron – red.) przygotowała umowę wieloletnią na dostawy węgla – powiedział Pawlak. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=k.baca@rp.pl]k.baca@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL