fbTrack

Muzyka

Chopin. Opowiadania – Kordegarda Chopin 2010

Julia Hartwig opowiada o inspiracji listami Chopina
Życie Warszawy, Tomasz Kwiatkowski Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski od ponad roku fotografuje ludzi i pyta ich o inspiracje Chopinem. Efekt? Otwarta dziś w Kordegarda Chopin 2010 multimedialna prezentacja.
– Zaczęło się od spotkań z sąsiadami – mówi Kwiatkowski, autor projektu „Chopin. Opowiadania”, na co dzień działający w Stowarzyszeniu Mieszkańców Ulicy Smolnej.
Tak powstały zdjęcia m.in. prof. Krzysztofa Marii Byrskiego, Jarosława Chołodeckiego i Tomasza Sikory. – Z czasem pomysł zaczął się rozrastać i udało mi się dotrzeć też do osób ze świata nauki i kultury – dodaje Kwiatkowski.
Ostatnio byli to Julia Hartwig, Joanna Maklakiewicz i Przemysław Lechowski. Do 21 fotografii, które od dziś można oglądać w centrum chopinowskim w Kordegardzie, dołączone są nagrania. Sikora na przykład opowiada o podróży do Tunezji, tęsknocie za narzeczoną i chopinowskich płytach siostry, Hartwig o inspiracji listami kompozytora, a Chołodecki – pomyśle, by Fryderyk stał się na stałe twarzą Warszawy. – Tak to już jest – jednym muzyka Fryderyka Chopina kojarzy się z miłością, innym z pracą. Ale najważniejszy jest dla mnie fakt, że nikt nie przechodzi obok niej obojętnie – podkreśla artysta. Mimo otwarcia wystawy Kwiatkowski wciąż poszukuje kolejnych bohaterów zdjęć. Jakie wymogi przed nimi stawia? – Zależy mi na jednym: by byli to ludzie mądrzy i z prawdziwą pasją – mówi. [i]* Chopin. Opowiadania – Kordegarda Chopin 2010, Krakowskie Przedmieście 15/17, tel. 22 692 09 50 wystawa czynna wt.-ndz. w godz. 11 – 21 do 12.09, wstęp wolny[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL