fbTrack

Biznes

Rynek pośrednictwa kredytowego 12 proc. w górę

Fotorzepa, Dariusz Gojarski
Doradcy sprzedali w pierwszym półroczu kredyty na łączną sumę 5,7 mld zł. Wzrost rynku pośrednictwa mógłby być jeszcze większy, gdyby nie powodzie
- Anomalie pogodowe w maju znacznie zmniejszyły ilość transakcji w tym miesiącu, co miało znaczenie jeśli chodzi o ogólny wolumen kredytów hipotecznych wypłaconych w II kwartale. Rekordowe wyniki sprzedaży hipotek w czerwcu pozwalają jednak liczyć na dalsze wzrosty w II półroczu – mówi Joanna Tomkowiak, wiceprezes firmy Doradcy24.
Liderem jeśli chodzi o udzielone kredyty niezmiennie od kilku lat jest Open Finance (3,11 mld zł, czyli 55 proc.). Na drugiej pozycji utrzymuje się Dom Kredytowy Notus (889 mln zł,), tuż za nim jest Expander (870,3 mln zł). Czwartą firmą, z dużą stratą do pierwszej trójki, jest notowana na NewConnect spółka Doradcy24 (282,6 mln zł). Niektóre firmy pośredniczące w sprzedaży hipotek oferują także produkty inwestycyjne, najczęściej „opakowane” w ubezpieczenia. W I półroczu sprzedały tzw. inwestycje o wartości 4,16 mld zł, podczas gdy rok temu było to 2,3 mld zł, czyli niemal 83 proc. mniej. Zdecydowanym liderem rynku w tej kategorii jest Open Finance z grupy Getin. W I półroczu pośredniczył w sprzedaży tego rodzaju produktów o wartości 3,99 mld zł, czyli miał 96 proc. rynku.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL