fbTrack

Mundurowi

Lekarz stwierdzi, czy żołnierz może być uznany za inwalidę

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
MON chce aby o zdrowiu żołnierzy decydowali lekarze cywilni, a nie tylko lekarze wojskowi. Rozporządzenie dla żołnierzy przygotował MON
Lekarz cywilny stwierdzi, czy wojskowy może być uznany za inwalidę.Taką zmianę rozporządzenia w sprawie orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych zaproponował resort obrony.
MON proponuje zniesienie obowiązku zasiadania w składzie komisji orzekających lekarzy będących oficerami lub oficerami rezerwy, ograniczając wymagania wyłącznie do posiadania statusu lekarza. Ponadto zgodnie z projektem orzekaniem o inwalidztwie żołnierzy zawodowych do stopnia etatowego podpułkownika zajmować się będą komisje na szczeblu terenowym. Dzięki temu większości orzecznictwa pierwszoinstancyjnego trafi do terenowych wojskowych komisji lekarskich.
W obecnym stanie prawnym rejonowe komisje lekarskie orzekają w sprawach żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe od stopnia etatowego majora.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL