fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Jazzowa historia rodziny Breckerów

Premiera „Suity jazzowej Tykocin” odbyła się w 2008 roku
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Randy Brecker, trio Włodka Pawlika i orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Marcina Nalęcz-Niesiołowskiego wykonają „Suitę jazzową Tykocin”, którą Pawlik napisał specjalnie dla Breckera.
Premiera odbyła się w Białymstoku w 2008 r. Później suitę wykonywano przed synagogą w Tykocinie i na Warsaw Summer Jazz Days.
Inspiracją dla Pawlika były losy rodziny Breckerów. Nasz pianista i kompozytor zainteresował się nimi, kiedy zaangażował się w poszukiwanie dawców szpiku kostnego dla chorego saksofonisty Michaela Breckera. Dowiedział się, że zanim dziadek braci Breckerów Jakub Tykocki wyemigrował do USA, mieszkał pod Tykocinem. Życia Michaelowi nie udało się uratować. Jego pamięć Pawlik uczcił wyjątkową kompozycją, a solistą uczynił Randy’ego.
Album został jazzową płytą roku 2008 w rankingu „Rz” i Jazz Radia, otrzymał nominację do Fryderyka. W USA ukazał się pod tytułem „Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite”, przynosząc soliście i kompozytorowi wiele wyróżnień i entuzjastyczne recenzje.
Suitę tworzy sześć kompozycji. „Introdukcja” rozpoczyna się od powoli wyłaniających się z ciszy dźwięków fortepianu. Subtelnie zarysowany temat podejmują smyczki. Z każdą minutą muzyka gęstnieje, w „Nostalgiczną podróż” Pawlik zabiera nas już z Randym Breckerem. Fortepian i trąbka stanowią idealny duet.
Temat „Chodźmy wszyscy do nieba” ma zdecydowanie jazzowy charakter. Ballada „Bez słów” może się kojarzyć z nastrojowymi tematami filmowymi Komedy. Najważniejsza jest „Magiczna siódemka” o różnorodnych nastrojach i wyszukanej instrumentacji. Suitę zamyka „Blue Rain”, mainstreamowa, łatwo wpadająca w ucho jazzowa kompozycja.
Wykonanie suity będzie punktem kulminacyjnym weekendu o zachęcającej nazwie Podlaskie Bogactwo Różnorodności.
[i]Podlaskie Bogactwo Różnorodności: „Suita jazzowa Tykocin”, skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a, wstęp wolny, sobota (31.07), godz. 20.30. [/i]
[ramka][b]przed nami[/b]
piątek (30.07)
• godz. 18.30 – panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o kulturze…”, później wernisaż wystawy
Małgorzaty Dmitruk oraz koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru
Sejneńskiego
sobota (31.07)
• godz. 13.15 – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
• godz. 14 – pokaz tańca nowoczesnego grupy Danceoffnia
• godz. 14.45 – Czeremszyna
• godz. 15.30 – raper TeTris wraz z POGO i DJ Tortern
• godz. 16 – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
• godz. 17 – Czeremszyna
• godz. 20.30 – Randy Brecker/Włodek Pawlik Trio oraz Podlaska Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii w Białymstoku[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA