fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Kasy dla wartości

materiały prasowe
Andrzej Sosnowski, prezes SKOK Stefczyka
[b]Historia i wartości patriotyczne są szczególnie ważne, kiedy decydujecie się na finansowe wsparcie artystów. Sabaton to szwedzka grupa grająca power metal...[/b]
Andrzej Sosnowski: Tak, ale ich utwory związane są z tematyką antywojenną. Jeden z nich opowiada o Powstaniu Warszawskim. Od wielu lat staramy się pielęgnować wartości patriotyczne. Wspieramy więc te przedsięwzięcia, które popularyzują polską historię. Sabaton ma świetny pomysł na popularyzację historii, także polskiej, w nowoczesnej formie, która dociera do młodego pokolenia. Wydawało nam się bardzo interesujące, aby wesprzeć takie wyjście do młodzieży. Tym bardziej że temat jest ważny i bardzo istotny. Uważamy, że z naszej strony jest to wsparcie misji edukacyjnej, aby w nowoczesnej formie zaprezentować tak ważny temat jak Powstanie Warszawskie. Zawsze jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Widzimy, że takie formy przekazu są bardzo chwytliwe.
[b]Zatem w dużym stopniu na państwa zaangażowaniu w taki projekt zaważyła odważna, nowoczesna forma.[/b]
Dokładnie tak. W naszej grupie członkowskiej są osoby w różnym wieku, więc również spojrzenia na tego rodzaju przedsięwzięcia są różne, często bardzo odważne. Wspieramy wydawnictwa historyczne, które promują historię Polski, choćby tę z ostatniego trzydziestolecia, heroicznych czasów „Solidarności”, ale do młodzieży chcemy trafić tą atrakcyjną dla niej formułą. Zdajemy sobie sprawę, że młodzież niechętnie sięga po książki. Dla niej interesujący jest przekaz multimedialny i z pewnością jest to jedna z dróg dotarcia do młodego pokolenia.
[b]Zaangażowaliście się także w produkcję filmu historycznego pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.[/b]
To opowieść o Stanisławie Dziemieszkiewiczu pseudonim Rój, żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych, który po zakończeniu II wojny światowej zasłynął jako dowódca grupy występującej w akcjach przeciwko funkcjonariuszom UB, MO i agentury komunistycznej. To będzie atrakcyjna formuła filmu fabularnego. Zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, podobnie jak poprzednio zaangażowaliśmy się w filmy o księdzu Jerzym Popiełuszce. Film o „Roju” jest więc kolejnym przedsięwzięciem, którego produkcję wspieramy.
[b]Zainteresowanie takimi przedsięwzięciami wpisuje się w politykę firmy odpowiedzialnej społecznie?[/b]
Sięgamy do przedwojennych tradycji Kas Stefczyka. Wówczas Franciszek Stefczyk i kasy u progu niepodległości wniosły wielki wkład w budowę oręża Legionów Piłsudskiego. Mało kto wie, ale to właśnie ze zbiórki Kas Stefczyka sfinansowano wyposażenie Pierwszej Brygady Legionów. Czerpiemy z tej tradycji i jesteśmy przekonani, że tak przejawiająca się odpowiedzialność społeczna z jednej strony wymaga od nas dbałości o edukację finansową, a z drugiej strony – o edukację patriotyczną. To misja realizowana przez nas od lat i zaplanowana na długie lata.
[i] —rozmawiał Krzysztof Gniewkowski[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA