fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Hammurabi miał swego naśladowcę

Fragment kodeksu prawnego sprzed 3700 lat odkryto podczas wykopalisk w miejscowości Chasor w północnej części Izraela
Przypomina on słynny Kodeks Hammurabiego. Odnaleziony fragment powstał tysiąc lat przed zredagowaniem Biblii. Jest to pierwsze tego rodzaju tak dawne znalezisko odnoszące się do prawa spoza Mezopotamii. Zespołem z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie kieruje prof. Amnon Ben-Tor .
Odkopany zabytek to mały fragment tabliczki glinianej, zaledwie 2 x 1,5 cm, zapisany akadyjskim pismem klinowym, które weszło w użycie około 2500 lat p. n. e. Pismo widnieje po obu stronach tabliczki. Znaki umieszczone są bardzo gęsto w czterech liniach. Tekst odnosi się do reguł określających stosunki pomiędzy niewolnikami a ich właścicielami (tekst odczytuje prof. Wayne Horowitz). Naukowcy spodziewają się, być może nawet w najbliższych dniach, odkrycia kolejnych fragmentów tabliczek z tekstem kodeksu.
[wyimek]1000 lat starszy od Biblii jest kodeks prawny odkryty w Izraelu[/wyimek]
W starożytności Chasor był ważnym ośrodkiem gospodarczym i politycznym na Bliskim Wschodzie. Leżał na szlaku łączącym Egipt z Syrią. Handlował cyną z miastami królestwa Babilonii, znany był z warsztatów odlewających brąz. Generalnie związki Chasoru z międzyrzeczem Tygrysu i Eufratu (dzisiejszy Irak i północno-wschodnia Syria) były bardzo bliskie. Miasto było największym ufortyfikowanym ośrodkiem na terenie Izraela.
– Dlatego nie jesteśmy zaskoczeni, że właśnie tutaj odkopaliśmy zabytek podobny do mezopotamskiego, babilońskiego Kodeksu Hammurabiego. Miasto osiągnęło apogeum rozwoju właśnie około 1750 lat p.n.e., czyli mniej więcej w tym okresie, gdy powstał w Babilonie Kodeks Hammurabiego – wyjaśnia prof. Amnon Ben-Tor.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA