fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Polska chce o pięć lat wydłużyć dotacje na inwestycje kopalń

Polska jest zainteresowana przedłużeniem obowiązywania rozporządzenia Rady 1407/2002, zezwalającego na udzielanie pomocy publicznej górnictwu
„Od wielu lat postulujemy możliwość przedłużenia obowiązywania rozporządzenia Rady 1407/2002. W sprawie jego wygaśnięcia prowadzone były robocze konsultacje z innymi krajami Unii Europejskiej, które produkują węgiel. Minister gospodarki wystąpił z oficjalnym stanowiskiem do komisarza ds. energii o możliwość udzielania pomocy publicznej dla sektora węglowego co najmniej do końca 2015 r., w tym pomocy na inwestycje początkowe” - podaje nettg.pl powołując się na wyjaśnienie, które uzyskał w departamencie górnictwa ministerstwa gospodarki.
Zgodnie z przewidzianą procedurą, podczas posiedzeń grupy roboczej tekst takiego projektu będzie rozpatrywany przez wszystkie 27 państw członkowskich. Zmiany mogą być wprowadzane kwalifikowaną większością głosów. Aktualnie pr zygotowywane jest stanowisko rządu wobec przedstawionego projektu nowego rozporządzenia komisji Europejskiej, które zakłada, że od 2011 r. do 15 października 2014 r. pomoc publiczną będą mogły otrzymywać tylko kopalnie przeznaczone do likwidacji.
Zgodnie z tym dokumentem nie będzie już możliwa pomoc państwa na tzw. inwestycje początkowe (m.in. w nowe złoża), na które Polska w tegorocznym budżecie wygospodarowała 400 mln zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA