fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Trójwymiarowa mapa „Titanica”

Titanic
commons.wikimedia.org
Krzysztof Urbański
Zespół naukowców wyruszy do wraku „Titanica”. Celem wyprawy jest zbadanie jego stanu i sporządzenie trójwymiarowej mapy. Będzie to najlepiej wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt ekspedycja od czasu odkrycia wraku przed 25 laty
Statek badawczy RV „Jean Charcot” z ekipą specjalistów na pokładzie ma wyruszyć w kierunku miejsca katastrofy na północnym Atlantyku z St John's na kanadyjskiej Nowej Funlandii 18 sierpnia. Wyprawę zaplanowaną na 20 dni zorganizował Woods Hole Oceanografic Institution w Massachusetts przy wsparciu finansowym firmy RMS Titanic Inc., która ma prawo do pamiątek z najsłynniejszego wraku na świecie . Ekspedycja nie planuje zabierania żadnych przedmiotów ze statku ale przeszuka fragment dna na obszarze ponad 10 kilometrów kwadratowych, gdzie w wyniku katastrofy rozproszonych jest wiele części statku. Tragedię, która kosztowała życie 1522 osoby spowodowało zderzenie liniowca z górą lodową 15 kwietnia 1912 r.
— Potraktujemy miejsce katastrofy jak stanowisko archeologiczne, mając dwie rzeczy na myśli — powiedział David Gallo, lider ekspedycji. — Pierwsza to zachowanie pamięci o słynnym transatlantyku, druga to dokładne rozeznanie w jakim stanie znajduje się wrak. Od czasu jego odkrycia w roku 1985 na miejsce tragedii dotarło wiele ekspedycji. Z pomocą batyskafów i robotów zrobiono wiele zdjęć leżącego na głębokości ok. 4 km wraku. Zebrano sporo artefaktów, takich jak zastawy stołowe, buty pasażerów i wyposażenie statku. Do miejsca katastrofy pielgrzymował także reżyser słynnego filmu „Titanic” James Cameron. Jego ekipa sfotografowała dziób i rufę statku, leżące na dnie w odległości prawie pół kilometra od siebie. RMS Titanic inc zorganizowało objazdową wystawę pamiątek, którą obejrzało miliony ludzi na całym świecie.
Członkowie sierpniowej wyprawy chcą uzyskać dokładną ocenę stanu wraku, który spoczywa na dnie prawie od wieku. Czynników niszczących jest wiele, począwszy od słonej wody, olbrzymiego ciśnienia i bakterii. Dane uzyskane przez naukowców mają być niezwłocznie udostępnione opinii publicznej. —Zobaczymy miejsca, które wyglądają na marniejący górny pokład, jego ściany są coraz słabsze, sklepienia mogą zapaść się gwałtownie — powiedział Gallo. — Słyszeliśmy niepokojące wieści o coraz grubszej warstwie rdzy.
Aby sporządzić pełną dokumentację przedmiotów z „Titanica” leżących na dnie w pobliżu wraku, naukowcy mają zamiar użyć najnowszych technologii obrazowania w 3D i sonarów. — Traktujemy to miejsce jak miejsce zbrodni. Chcemy dokładnie wiedzieć, co leży na dnie i w jakim stanie jest dziób i rufa statku. — powiedział Gallo.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA