fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Karen dla kobiety-inwestora

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Halina Paszyńska, Amerykanka polskiego pochodzenia, oraz zależna od niejspółka ze Stargardu Szczecińskiego, to tajemniczy nowi inwestorzy, którzychcą przejąć Karen Notebook. Zarządy Karenu i kontrolującego ją Komputronika podpisali z nimi w weekend wyczekiwaną przez inwestorów umowę. Mowa w niej m.in. o wezwaniu na akcje Karenu.
W sobotę Karen, Komputronik, jego spółka zależna Contanissimo oraz Halina Paszyńska i Texass Ranch Company (zarejestrowana w Stargardzie Szczecińskim) podpisali umowę, na mocy której dwa ostatnie podmioty objąć mają 786 mln nowych akcji Karen o nominale 0,4 zł, po cenie emisyjnej 0,5 zł, oddłużyć ją i przeobrazić ją w podmiot prowadzący nową działalność. Dziś kapitał Karen dzieli się na 53,4 mln walorów, których nominał to 1 zł. Po podwyższeniu kapitału przewidywanym przez strony kontraktu, sięgałby on ponad 839,4 mln zł i można szacować, że udział dotychczasowych właścicieli obniżyłby się do 6 proc.
Czego byliby właścicielami? Jeśli przewidziany w umowie plan wypali, w zamian za nowe akcje do Karenu, którego aktywa na koniec 2009 r. nie przekraczały 50 mln zł, a straty operacyjne sięgały kilkunastu milionów złotych, trafi teraz nieruchomość o wartości minimum 340 mln zł, 53 mln zł gotówki. To wkład wyższy od zapowiadanego przez giełdowe spółki do tej pory o 143 mln zł. Dodatkowo - stanowi kontrakt - podmiot wskazany przez inwestorów odkupi od Karen (i Komputronika) wierzytelności wobec upadłej informatycznej spółki Techmex.
Karen sprzeda na rzecz Komputronika i jego spółki zależnej sklepy, w których do tej pory handluje sprzętem elektronicznym oraz znaki towarowe, związane z dotychczasową działalnością. Komputronik zobowiązał się uregulować zobowiązania wobec Karen, emitując dla tej firmy obligacje o wartości 35 mln zł pomniejszonej o wzajemne rozliczenia handlowe. Obligacje te mają być zamienne na akcje Karenu. Cena emisyjna dłużnych papierów ma wynosić 2,6 zł, a ich wykupu 2,86 zł.
To główne postanowienia sobotniej umowy. Poza tym, przewiduje ona też, że nowi inwestorzy odkupią wierzytelność Techmeksu od Komputroniku oraz że spółka ta wyemituje dla nich około 1,35 mln akcji.
Nowych właścicieli Karenu i Komputronika łączyć też złożone zapisy i opcje call oraz put dotyczące akcji Karenu, które zostaną w ręku Komputronika i nieruchomości.
Aby kontrakt mógł zostać zrealizowany walne zgromadzenie Karen musi wyrazić zgodę na kiloka rzeczy: najpierw obniżenie wartości nominalnej akcji do 0,4 zł, potem uchylenie uchwały z 22 kwietnia o zmianie statutu, w końcu na podwyższenie kapitału o nie mniej niż 786 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru oraz zbycie sklepów przez Karen na rzecz Komputronika.
Jeden z dodatkowych punktów umowy przewiduje też, że w ciągu 3 miesięcy od tzw. Dnia Zamknięcia (raport go bliżej nie definiuje, ale zapewne chodzi o dzień realizacji umowy), inwestorzy ogłoszą wezwanie na 100 proc. akcji Karenu.
Kim jest Halina Paszyńska? Jak wynika z elektronicznych serwisów zawierających dane KRS, jest ona większościowym udziałowcem Texass Ranch. Na stronie internetowej tej spółki można wyczytać, że majątek tej firmy właściciele wyceniają na 2,1 mld zł. W jego skład wchodzą działki, zabudowania pałacowe, stajnie, elewator. Ze stronu Texass Ranch wynika też, że firma ta ma na sprzedaż wiele nieruchomości, w tym m.in. działki prywatyzowanych niegdyś firm państwowych: Ursusu w Gorzowie, czy Włocławku; czy Waryńskiego Famabud, produkującego żurawie wieżowe dla budownictwa przemysłowego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA