fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Pszczyna – perła Górnego Śląska

Pszczyna – perła Górnego Śląska
BEW
[srodtytul]Pszczyna – perła Górnego Śląska[/srodtytul]
Dzieje Pszczyny i ziemi pszczyńskiej sięgają przełomu XII i XIII wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w 1303 roku, ale gród założono znacznie wcześniej, o czym świadczy słynny zamek, wzniesiony w XI lub XII wieku. Przez ostatnie lata Pszczyna znów wypiękniała. Odrestaurowano kamieniczki przy Rynku, który otrzymał nową nawierzchnię ze szpalerem platanów. Zmieniono wygląd ulic na starym mieście – położono bruk, a wyłączona z ruchu ul. Piastowska stała się uroczym deptakiem z latarniami, ławeczkami i klombami. Blask odzyskały także zaniedbane wcześniej mniej znane obiekty książęce – dworek Ludwikówka i pałacyk Bażantarnia w Porębie.
[i]12.45 | TVP Polonia | niedziela[/i]
[srodtytul]Wyspy osobliwości[/srodtytul]
Nowa Gwinea, największa tropikalna wyspa świata, leży na zachodnich obrzeżach Pacyfiku. W trudno dostępnych lasach żyje wiele gatunków zwierząt dopiero niedawno odkrytych przez badaczy z Zachodu. Przemieszczając się na południe i wschód Pacyfiku, ku odleglejszym wyspom, można spotkać jeszcze bardziej niezwykłych przedstawicieli fauny.
W filmie poznajemy te gatunki, które ewoluowały na lądzie i w wodach wokół Nowej Kaledonii, Wysp Salomona, Nowej Zelandii czy Stephens Island. Życie nieustannie balansuje tam na granicy przetrwania. Najwyraźniej widać to na Wyspie Wielkanocnej.
[i]15.55 | TVP 1 | niedziela[/i]
[srodtytul]Nosy Be Madagaskar[/srodtytul]
Sri Lanka – znana przez stulecia jako Cejlon – kojarzy się przede wszystkim z herbatą, ostrymi przyprawami i wspaniałymi zabytkami dawnych kultur. Od dawna traktowana jest jako turystyczna przystań. Podróż ekipy filmowej po Oceanie Indyjskim rozpoczyna się od wizyty w Colombo, stolicy Sri Lanki. Zgiełk, smog i potworny uliczny tumult nie pozwalają na delektowanie się tym miastem, lepiej przenieść się do pobliskiego Mihintale – miejsca, gdzie w 247 roku p.n.e. ówczesny władca Cejlonu stał się wyznawcą buddyzmu. Zabytkowe świątynie zwane dagobami, posągi Buddy, pozostałości dawnych klasztorów, a także królewskie baseny ozdobione reliefami – wszystko to zostało odkryte przypadkowo dopiero w XIX wieku. ?
[i]0.20 | TVP Polonia | poniedziałek[/i]
[srodtytul]Południowa Norwegia. Kraina fiordów[/srodtytul]
Południowa Norwegia jest krainą fiordów, które niczym palce oceanu wbijają się w poszarpaną linię brzegową. Ten krajobraz utworzyły tysiące lat temu olbrzymie lodowce. W pełnych uroku dolinach szumią strumienie, a strome zbocza zdobią niezliczone wodospady. Odwiedzamy fiord Geiranger i słynną na całym świecie liczącą trzystu mieszkańców wioskę o tej samej nazwie. Co roku przybywa tam ponad sto statków wycieczkowych. Okoliczne szczyty zdają się ciągnąć bez końca, a widok ze skalnych półek zapiera dech w piersiach. Dalej jest już tylko nieposkromiona i dzika północna Norwegia.
[i]1.40 | TVP 2 | wtorek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA