fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Sukiennice w nowych dekoracjach

Jacek Malczewski "Introdukcja", olej na płótnie
Fotorzepa, Michał Grodkowski grodk Michał Grodkowski
We wrześniu w Krakowie pierwsi zwiedzający wejdą do odnowionej Galerii Sztuki Polskiej XIX Wieku
Uroczyste zakończenie projektu Nowe Sukiennice odbędzie się już 24 lipca. Galeria została zamknięta 31 sierpnia 2006 roku. Jej remont i modernizacja były potężną inwestycją konserwatorską i pochłonęły ponad 8,7 miliona euro.
– Uznaliśmy to za dobrą okazję do uroczystego podpisania symbolicznego aktu odnowienia Muzeum Na-rodowego w Krakowie po 130 latach nieprzerwanej działalności – mówi dyrektor muzeum Zofia Gołubiew.
Nowa galeria połączy sprawdzoną tradycję muzealną z wymogami współczesności. Design wnętrz nawiązywać będzie do XIX wieku: na ściany powrócą kolory sprzed 130 lat, pojawią się też stylowe pluszowe kanapy i palmy. Jednocześnie jest to już muzeum XXI wieku – w zabytkowym budynku powstały wyposażone w multimedia pomieszczenia, które pozwolą na interaktywny odbiór sztuki i ciekawie prowadzoną edukację.
Nie zmieni się jedno: Sukiennice pozostaną miejscem, gdzie będzie można podziwiać najsłynniejsze polskie obrazy z XIX wieku, od oświecenia po symbolizm. Na 1000 metrów kwadra-towych galerii znajdzie się 195 obrazów i 19 rzeźb, w tym słynne monumentalne płótna, takie jak "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego czy "Hołd pruski" i "Kościuszko pod Racławicami" Jana Matejki.
Krakowscy muzealnicy zaproponują także nowy scenariusz ekspozycji i nowe nazwy sal. Będą to: "Sala Bacciarellego: Oświecenie", "Sala Michałowskiego: Romantyzm, w stronę sztuki narodowej", "Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii" i "Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu".
Nowe Sukiennice będą mieć teraz swoich ambasadorów. Podczas uroczystości podpisania aktu odnowienia Muzeum Narodowego w Sukiennicach minister kultury wręczy im nominacje. Są wśród nich m.in.: Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Juliusz Machulski, Jerzy Owsiak, Bogusław Sonik, Jerzy Stuhr, Róża Thun, Grzegorz Turnau.
Remont Galerii Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach został sfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA