fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Eksperyment: weekend bez ofiar

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Drogowcy, policja i inne służby będą zachęcać Polaków do bezpiecznej jazdy
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar” – pod takim hasłem zainaugurowano wczoraj ogólnopolską akcję.
– Co roku na polskich drogach ginie około 5 tysięcy osób – mówi inspektor Marek Fidos z Komendy Głównej Policji. – Co prawda od dwóch lat liczba ofiar maleje, ale i tak mamy najgorszą statystykę spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Fatalna sytuacja jest w wakacje – dochodzi do największej liczby wypadków.
– Akcja jest zaplanowana na 6 – 8 sierpnia – zapowiada zastępca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Andrzej Maciejewski. – Chcemy sprawdzić, ile osób możemy uratować, jeśli do bezpiecznych zachowań na drodze zachęcimy tysiące kierowców, rowerzystów i pieszych.
Działa już specjalna strona internetowa www.weekendbez-ofiar.pl. – Będzie się można na niej dowiedzieć m.in., jak bezpiecznie ułożyć bagaże i jak zachowuje się samochód na rozgrzanym asfalcie – dodaje Maciejewski. Akcja będzie też prowadzona na Facebooku.
Każdy, kto między 6 a 8 sierpnia wyśle esemes pod numer 70567 z trasą swojego przejazdu, otrzyma zwrotne informacje na temat utrudnień, które mogą na niego czekać.
Poza tym przygotowano specjalne naklejki na samochody czy rowery. Będą też pikniki edukacyjne w Warszawie, Łodzi i Kołobrzegu.
—Jarosław Stróżyk
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA