fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Czy można pobierać zasiłek na dziecko żony?

www.sxc.hu
Mam syna z poprzedniego małżeństwa, nie pobieram w Polsce żadnego zasiłku. Czy mój obecny mąż, który pracuje w Holandii, może pobierać tam zasiłek rodzinny na mojego syna?
Zgodnie z prawem holenderskim osoba, która nie jest biologicznym lub przybranym rodzicem, może ubiegać się o dodatek na dziecko.
Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Hadze [b]takie wsparcie zostanie jej przyznane, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:[/b]
1. [b]nikt inny nie dostaje zasiłku rodzinnego na to dziecko[/b],
2. [b]ten, kto ubiega się o zasiłek, ponosi koszty związane z dzieckiem[/b],
3. [b]dziecko mieszka z osobą ubiegającą się o zasiłek, która dba o niego w kwestii codziennego utrzymania tak jakby był rodzicem[/b].
Zatem jeżeli syn czytelniczki mieszka w Polsce razem z matką, to ostatni warunek nie jest spełniony i mąż czytelniczki dodatku nie otrzyma.
Więcej informacji na temat holenderskich ubezpieczeń społecznych można znaleźć na [link=http://www.svb.nl/int/en/kinderbijslag/kinderbijslag_voor_kind/kunt_u_kinderbijslag_krijgen/plaats_van_een_ouder/]stronie internetowej SVB czyli Sociale Verzekeringsbank tj. Banku Ubezpieczeń Społecznych[/link].
[i]Polecamy nasz serwis:[/i]
[i][link=http://www.rp.pl/temat/55629.html] rp.pl » Prawo dla Ciebie » Polak za granicą [/link][/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA