fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Siła w muzyce uroczystej

Laureaci konkursu „Wawel: musica festiva”: (od lewej) Zbigniew Bargielski, Tomasz Jakub Opałka i Łukasz Pieprzyk
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Tomasz Jakub Opałka wygrał konkurs "Wawel: musica festiva"
Ogólnopolski konkurs kompozytorski ogłoszony został przez Wawel z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Zwycięzca, młody kompozytor, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymał czek na 50 tys. zł.
Tematem konkursu był utwór na orkiestrę symfoniczną, a idea zawierała się w łacińskich słowach "musica festiva", czyli muzyka uroczysta.
Początkowo myślałem o skomponowaniu czegoś o charakterze batalistycznym, okazjonalnego, w zdecydowany sposób odnoszącego się do wielkiej bitwy – mówił Opałka. – Jednak decydujące okazało się przesłanie autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego, który muzykę uroczystą określił jako "królewską, podniosłą, kierującą nas wyżej". Wiem, że to brzmi górnolotnie – ale Wawel jest najodpowiedniejszym miejscem dla takiej muzyki.
"Przestrzenie", nagrodzony utwór Opałki, to wyrazista kompozycja o gęstej i bogatej fakturze, dynamiczna, momentami wręcz agresywna, pełna biegunowych emocji.
– Zainspirowało mnie zjawisko przestrzeni czasowych – podkreślał twórca. – Tak jak nasza historia, przestrzenie czasu mogą mieć bardzo burzliwy przebieg. Ale i tu zdarzają się elementy spokoju i wyciszenia.
Konkurs spotkał się z bardzo żywym oddźwiękiem w środowisku muzycznym, nadesłano aż 34 partytury.
W finałowej trójce znalazły się także "Misterium przestrzeni" Zbigniewa Bargielskiego oraz "Szarże" Łukasza Pieprzyka.
Trzy wytypowane przez jury utwory wykonała na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego stuosobowa orkiestra krakowskich muzyków utworzona specjalnie na potrzeby tego wydarzenia. Prawykonanie poprowadził rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński. Pełniący podczas koncertu obowiązki przewodniczącego jury prof. Eugeniusz Knapik żartobliwie podkreślał, że w pracach konkursowego jury doszło do małej bitwy pod Grunwaldem.
– Wysłuchaliśmy bowiem trzech bardzo wybitnych utworów, które na pewno wejdą do repertuaru sal koncertowych – podkreślał. – Ostatecznie uznaliśmy, że w osobie laureata mamy do czynienia z młodym artystą o wykrystalizowanym języku i estetyce, świetnym warsztatowo. W "Przestrzeniach" zawiera się siła doskonale korespondująca z ideą muzyki uroczystej.
Nagrodę publiczności otrzymał najmłodszy z finalistów Łukasz Pieprzyk, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Jego żywiołowe "Szarże" wyróżniały się teatralnością i cytatami z muzyki dawnej, m.in. Bogurodzicy. Wyciszony i kontemplacyjny charakter miało "Misterium przestrzeni" Zbigniewa Bargielskiego. Konkurs był jednym z najważniejszych wydarzeń projektu "Grunwald 2010" przygotowanego na Wawelu z okazji 600. rocznicy wielkiej bitwy. Dzięki inicjatywie Zamku Królewskiego współczesna polska muzyka wzbogaciła się o ponad 30 symfonicznych utworów, oby więcej takich mecenasów – podkreśla dyrektor artystyczna konkursu Małgorzata Janicka -Słysz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA