fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wybrane z tygodnia - Podróże z pilotem

AFP
[srodtytul]Zabójcze lato[/srodtytul]
Świetny dwuczęściowy brytyjski film dokumentalny to trzymająca w napięciu opowieść rozgrywająca się w upalne lato w Zambii. Trzy najpotężniejsze zwierzęta Afryki: lew, krokodyl i hipopotam walczą o przetrwanie u brzegu wysychającej rzeki Lunagwy. Hipopotam ważący ponad 3 tony, z paszczą szeroką na ponad 60 centymetrów potrzebuje wody, by chłodzić się w czasie upałów. Ale każde podejście do rzeki to niebezpieczeństwo konfrontacji z czyhającymi tam drapieżnikami: lwami i krokodylami. Celem ataku są zwłaszcza młode hipopotamy. Matka zrobi wszystko, by ocalić ich życie. Wynik konfrontacji nie jest przesądzony.
[i]12.10 | TVP 1 | sobota[/i]
[srodtytul]Południowy Pacyfik[/srodtytul]
Pasjonująca opowieść o najgłębszym, największym i najstarszym zbiorniku wodnym na Ziemi. Jego głębokość sięga nawet jedenastu kilometrów. Najbliższy odcinek poświęcony będzie wulkanom, które przez ponad dwa miliony lat kształtowały krajobraz Pacyfiku. Większość tamtejszych wysp zawdzięcza bowiem swoje istnienie erupcyjnym siłom wulkanów. W południowej części Oceanu Spokojnego znajdują się tysiące atoli. Ich wielkość i kształt są świadectwem istnienia wielkich niegdyś i potężnych wulkanów. Niektóre atole są okrągłe, a ich pierścienie zamknięte. Inne zostały zdeformowane przez prądy oceaniczne i trzęsienia ziemi. Są też takie, które rozciągają się na wielkiej powierzchni.
[i]15.50 | TVP 1 | niedziela[/i]
[srodtytul]Dolinami rzek[/srodtytul]
Serial przyrodniczy o najpiękniejszych polskich rzekach. Bohaterką pierwszego odcinka będzie Narew, a w kolejnych przedstawione zostaną: Wisła, Odra, Warta, Bug, Biebrza i Dunajec. Twórcy dokumentu podążają śladami Zygmunta Glogera, który swoje obserwacje spisał w 1902 roku w książce „Dolinami rzek”. Znakomity historyk, archeolog i etnograf poszukiwał nad brzegami rzek śladów przeszłości. Przypominał, że przed powstaniem dróg ludzie korzystali z transportu wodnego i najczęściej osiedlali się nad rzekami. Filmowcy postępują podobnie – odwiedzają miejsca ważnych bitew, słuchają opowieści lokalnych mieszkańców.
[i]17.35 | Planete | poniedziałek[/i]
[srodtytul]Oblicza Ziemi[/srodtytul]
Chyba żadne miejsce na Ziemi nie dorównuje bogactwem flory i fauny lasom deszczowym Borneo. Ta trzecia co do wielkości wyspa świata – po Grenlandii i Nowej Gwinei – leży pośrodku Archipelagu Malajskiego. Zamieszkuje ją wiele wyjątkowych gatunków zwierząt, m.in. nosacze, orangutany i drako – smoki latające. A wśród wiecznie zielonych drzew czekają na swoich odkrywców nieznane rośliny i zwierzęta. Według danych ekologicznej organizacji WWF (World Wildlife Fund for Nature) od 1996 roku na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory. Niestety obszar lasów równikowych na wyspie stale się kurczy, a przyszłość żyjących na jego terenie zwierząt stoi pod znakiem zapytania.
[i]12.30 | TVP 2 | środa[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA