fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Leasing zaczyna rosnąć

Związek Polskiego Leasingu wstępnie szacuje, że wartość finansowania udzielonego przez firmy leasingowe wyniosła 11,7 mld zł w pierwszym półroczu
Ten wynik oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2009 r. Samo tylko finansowanie ruchomości (m.in. pojazdy i maszyny) wzrosło o ponad 11 proc., do 10,75 mld zł. Z kolei nieruchomości spadło o 25 proc., do 1,2 mld zł. Zdecydowanie lepszy dla branży był II kwartał, gdy wartość ruchomości oddanych w leasing wyniosła 5,9 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu z II kwartałem 2009 r. o 17 proc. W I kwartale rynek ruchomości skoczył o 5 proc. Dwa pierwsze miesiące roku, ze względu na ostrą zimę, nie były najlepsze dla branży. Branża leasingowa finansuje przede wszystkim więcej pojazdów.
Leasingodawcy zgodnie przyznają, że sytuacja się poprawia. Zarówno w ich branży, jak i w przedsiębiorstwach. Spółki leasingowe finansują bowiem głównie małe i średnie firmy, które gdy sytuacja w gospodarce pogarsza się szybko wstrzymują się z inwestycjami, a gdy zaczyna się poprawiać, pierwsze reagują. Przypomnijmy, że ubiegły rok był najgorszym dla branży w historii. Finansowanie, które udzielili spadło o 30 proc., do ok. 23 mld zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA