fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Złote Tarasy na sprzedaż

Fotorzepa
Piotr Mazurkiewicz
Właściciel tego centrum może przejąć kontrolę nad innymi stołecznymi galeriami - Arkadią i Wileńską - ale pod warunkiem pozbycia się Złotych Tarasów
Zgodnie z właśnie ogłoszoną decyzją UOKiK firma Unibail-Rodamco może przejąć Arkadię i Wileńską, ale tylko z pewnymi warunkami.
Francusko-holenderka spółka jest też bowiem udziałowcem innych warszawskich centrów - Galerii Mokotów i Złotych Tarasów. Zdaniem Urzędu udział łączących się spółek na rynku wynajmowanych powierzchni handlowo-usługowych w dużych galeriach handlowych na terenie aglomeracji warszawskiej jest wyższy od przewidzianych przez ustawę antymonopolową – 40 proc. wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej. Zdaniem Urzędu koncentracja ta doprowadziłaby do wzrostu przewagi rynkowej spółki Unibail-Rodamco.
Po połączeniu spółka ta byłaby w stanie oferować najemcom mniej korzystne warunki umów, np. uzależnianie wynajęcia powierzchni w jednym centrum handlowym od wynajmu w innym, zawieranie umów na wyłączność itp. Dlatego musi do 15 stycznia 2011 roku wyzbyć się wszelkich praw związanych ze sprawowaniem współkontroli nad centrum Złote Tarasy lub sprzedać je inwestorowi nie należącemu do grupy kapitałowej przejmującego. Unibail-Rodamco w lutym podpisał umowę z Simon Property Group oraz Ivanhoe Cambridge.
Kupił łącznie siedem centrów, z których pięć leży we Francji za 715 mln euro. Analitycy nieoficjalnie wyceniają samą Arkadię, drugie co do wielkości centrum handlowe w Polsce na co najmniej 200 mln euro - ma doskonałe położenie, na 283 tys. mkw. działa 230 lokali, z czego 180 to sklepy. Powierzchnia wynajmu to 103 tys. mkw.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA