fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Antykorupcyjna rewolucja

Iwona Trusewicz
Największa sieć handlowa Rosji będzie płacić po prawie 9000 dolarów premii za informacje o korupcji
Lew Chasis, dyrektor wykonawczy X5 Retail Group, do której należy 1400 supermarketów w Rosji i na Ukrainie, zapowiedział, że do umów z dostawcami i pracownikami wprowadzono klauzule antykorupcyjne.
– Mają nas uchronić od sytuacji, gdy dostawca próbuje nas korumpować lub gdy nasz pracownik domaga się łapówki od dostawców – wyjaśnił Chasis.
Zgodnie z nowymi zapisami, jeżeli dostawca zaproponuje pracownikowi łapówkę (np. za dobą ekspozycję towaru czy korzystne przedłużenie umowy), a pracownik poinformuje o tym szefostwo, to dostawca zapłaci X5 karę 2,7 mln rubli (87 tys. dol.). Pracownik dostanie ekstrapremię w wysokości 10 proc. kary, czyli 270 tys. rubli (8700 dol.).
Jeżeli natomiast dostawca doniesie, że pracownik sieci żądał od niego pieniędzy, to X5 wypłaci mu odszkodowanie 2,7 mln rubli, a łapówkarz straci pracę.
Lew Chasis uchodzi za wybitnego menedżera i nieraz pokazał, że jego niesztampowe pomysły się sprawdzają. Tworząc cztery lata temu sieć X5, postawił na rosyjskość tak w wystroju wnętrz, jak i doborze produktów. A także na regionalność. I to przyniosło grupie pozycję lidera w rosyjskim handlu. Nawet w minionym kryzysowym roku X5 osiągnęła wzrost sprzedaży o ponad 25 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA