fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ksiądz: jestem zwykłym ohydnym pedofilem

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Katolicki duchowny został skazany na blisko 20 lat więzienia. Jego ofiarami było kilkudziesięciu chłopców
John Sidney Denham ma dziś 67 lat, ale sprawa dotyczy wydarzeń z lat 1968 – 1986, gdy pracował jako nauczyciel w szkole średniej im. Piusa X koło Newcastle oraz gdy był wikariuszem w dwóch parafiach. Aż 39 mężczyzn dowodzi, że byli przez niego molestowani.
Sędzia Helen Syme w końcowym wystąpieniu przez trzy godziny opisywała przestępstwa księdza. Na przykład, że w 1979 roku Denham wywołał z klasy trzynastolatka, zabrał do swego pokoju i zgwałcił. Potem odesłał go do klasy, dając banknot dziesięciodolarowy.
Jak napisał „Sydney Morning Herald”, zdaniem sędzi Syme wiele ofiar Denhama „straciło zainteresowanie szkołą, alienując się od społeczeństwa i od Kościoła”.
On sam dowodził, że był wówczas przekonany, iż jego ofiary nie miały nic przeciwko kontaktom seksualnym. Swój błąd miał dostrzec dopiero w latach 80. ubiegłego stulecia.
– Jestem zwykłym ohydnym pedofilem, który skorzystał z możliwości i pozycji, jaką miał, by molestować młodych ludzi – powiedział w sądzie.
Jedna z jego ofiar Matthew Oakley oświadczył, iż jest zadowolony z wyroku. – Mam jedynie nadzieję, że osiągnęliśmy jedno: inne ofiary molestowania seksualnego będą miały siłę i odwagę, by szukać sprawiedliwości – podkreślił.
Denham co najmniej 13 lat i 10 miesięcy spędzi w więzieniu, potem będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie. Ale sprawa nie jest zakończona: australijski Kościół może się spodziewać procesów o wielomilionowe odszkodowania.
Podczas wizyty w Australii w lipcu 2008 roku papież Benedykt XVI spotkał się z grupą ofiar napaści seksualnych dokonywanych przez księży i publicznie przeprosił za postępowanie duchownych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA