fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo w firmie

Granty za nowe miejsca pracy

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Nawet 6 tys. etatów mogą utworzyć zagraniczni inwestorzy, którzy ubiegają się o rządowe wsparcie
W połowie lipca zbierze się międzyresortowy zespół ds. inwestycji zagranicznych, który ma rozpatrzyć sześć projektów nowych inwestycji – dowiedziała się „Rz”. Wśród nich jest budowa dużego zakładu produkcyjnego z branży elektronicznej przez firmę z Azji, która mogłaby zatrudnić ok. 2 tys. pracowników. Kolejny tysiąc osób miałby znaleźć pracę w zakładzie produkującym części dla fabryk samochodów.
Pozostałe projekty w znacznej części związane są z sektorem usług dla biznesu. Łącznie nowe inwestycje, które ubiegają się o rządowe granty w ramach programów wieloletnich, mogłyby przynieść 6 tys. nowych etatów.
Ministerstwo Gospodarki nie ujawnia, o jakie firmy chodzi. Potwierdza, że rozpatrzenie wniosków zaplanowano na posiedzenie międzyresortowego zespołu we wtorek 13 lipca. – To inwestycje, które mogłyby przynieść w granicach 5 – 6 tys. nowych miejsc pracy – mówi wiceminister gospodarki Rafał Baniak, który kieruje pracami zespołu. Wśród rozpatrywanych wniosków ma się znaleźć także projekt uruchomienia w tyskiej fabryce Fiata linii produkcyjnej Lancii Ypsilon. Włoski producent, który w produkcję nowego modelu zainwestuje w Polsce 1,4 mln zł i równowartość kolejnych 400 mln zł za granicą, mógłby otrzymać rządowy grant w wysokości 39,4 mln zł.
Ostateczną decyzję o przyznaniu wsparcia, jeśli wnioski otrzymają pozytywną rekomendację zespołu, podejmie Rada Ministrów. Do tej pory niektóre programy wsparcia blokowane były przez ministra finansów, zwłaszcza jeśli inwestorzy ubiegali się jednocześnie o dofinansowanie z funduszy unijnych. Te najnowsze mają mieć jednak większe szanse, bo według Ministerstwa Gospodarki inwestorzy nie występowali o inne rodzaje zachęt.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA