fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Zagubieni w miłości ****

To m.in. film o psychicznych manipulacjach, emocjonalnych szantażach, wzajemnym uzależnieniu i nieomal sadomasochistycznym dręczeniu w imię niesprecyzowanej do końca potrzeby bycia z sobą
against gravity
Polski tytuł filmu Patrice’a Chéreau zapowiada komedię romantyczną, co w przypadku twórcy „Królowej Margot”, „Intymności”, czy „Jego brata” budzi raczej zdumienie.
I słusznie, bo w istocie, to – zgodnie z oryginalnym tytułem „Persécution” (czyli „Prześladowanie”) – mroczny dramat psychologiczny.
[wyimek] [link=http://www.rp.pl/galeria/9131,4,502299.html]Zobacz fotosy z filmu[/link][/wyimek]
Kolejna tym razem częściowo oparta na własnych przeżyciach Patrice’a Chéreau (co sygnalizował w wywiadach), opowieść o związkach. W nich międzyludzkie relacje są jedynie źródłem konfliktów i cierpienia. To też film o psychicznych manipulacjach, emocjonalnych szantażach, wzajemnym uzależnieniu i nieomal sadomasochistycznym dręczeniu w imię niesprecyzowanej do końca potrzeby bycia z sobą. Oraz o zachłanności, podejrzliwości, zazdrości czy gniewie.
30-letniego Daniela (Romain Duris) poznajemy w metrze, gdy obserwuje scenę spoliczkowania przez żebraczkę pasażerki, która ją niezbyt uprzejmie potraktowała. Zafascynowany aktem przemocy wybiega za zawstydzoną kobietą na peron i prześladuje pytaniami o przyczynę zajścia. Niemniej wkrótce sam stanie się obiektem prześladowania zawsze pijanego 50-letniego kloszarda geja (Anglade). Ten raz po raz wyznaje mu miłość, tropi go, podgląda, włamuje do mieszkania. A rękoczyny ze strony zirytowanego sytuacją wybranka znosi z pokorą.
Obudzona w Danielu agresja, wcześniej objawiająca się jedynie w jakimś grymasie czy geście, powoli wkrada się w jego związek z Sonią (Charlotte Gainsbourg).
Są z sobą od dwóch lat, ale nie mieszkają razem, bo ona – kobieta niezależna zarówno finansowo, jak i emocjonalnie, nie jest na taką sytuację jeszcze gotowa. On próbuje ją przekonać do zmiany zdania, ale nie jest w tym zbyt przekonujący. Wmawiają sobie, że jest im razem dobrze, chyba nawet w to do czasu uwierzyli. Ale wystarczy krótkie spojrzenie z zewnątrz, by stwierdzić ich wyjątkowe niedopasowanie.
Za sprawą wymienionej trójki aktorów ów niebanalny trójkąt uczuciowy zyskał psychologiczne prawdopodobieństwo.
[i] Francja, Niemcy 2009, reż. Patrice Chéreau, wyk. Romain Duris, Charlotte Gainsbourg, Jean-Hughes Anglade, Gilles Cohen, Alex Descas, Michel Duchaussoy [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA